Obrázek k článku Beth Hart uctí Led Zeppelin albem i koncerty. V červnu vystoupí v Praze
| Šárka Hellerová | Foto: Greg Watermann

Beth Hart uctí Led Zeppelin albem i koncerty. V červnu vystoupí v Praze

Jedna z nejlepších současných bluesrockových zpěvaček Beth Hart vydá v únoru nové album, na kterém vzdá poctu kapele Led Zeppelin. 7. června 2022 vystoupí v Praze.

Skladby z alba A Tribute To Led Zeppelin, které vyjde 25. února, i své klasické balady a písně z předešlé desky War In My Mind představí naživo tato držitelka cen Blues Music Awards a nominace na Grammy při koncertu v O2 universu. 

„Je to neuvěřitelná hudba, nadčasová. Lidé ji budou poslouchat neustále,” říká Beth Hart o tvorbě legendární kapely. S nápadem na album, které jí vzdý hold, přišel producent Rob Cavallo během nahrávání desky War In My Mind z roku 2019. Beth Hart ve studiu zaimprovizovala píseň Whole Lotta Love a on navrhl nahrát celou desku se skladbami od Led Zeppelin. Zpěvačka nejprve reagovala odmítavě.

„Do celého alba nejdu. Pokud chcete dělat Led Zeppelin, musíte být naštvaní, abyste se do jejich písní trefili. Do toho nepůjdu. Celé roky jsem pracovala na tom, abych se zbavila svého vzteku,” odpověděla. „Pak ale přišla pandemie a vše s tím spojené. Takže nyní jsem hodně naštvaná. Zavolala jsem svého manažera a řekla jsem mu, aby mi Rob a Doug (zvukový manažer Doug McKean) poslali veškerý materiál, protože jsem připravená na tom pracovat.”

Beth Hart se při práci obklopila věhlasnými hudebníky a nahrála album, které otevírá právě skladba Whole Lotta Love, jež celý nápad odstartovala. I když se zpěvačka nejdřív zdráhala do projektu pustit, je nakonec spokojená nejen s výsledkem, ale i terapeutickým účinkem nahrávání. „Tohle zeppelínovské album mi umožnilo dostat ze sebe veškerý vztek. A za to jsem vděčná,” říká.

Beth Hart na albu A Tribute To Led Zeppelin doprovází vedle Cavalleho na kytaru také Tim Pierce, který spolupracoval například s Brucem Springsteenem či Tinou Turner. Na baskytaru hraje Chris Chaney, který hrál mimo jiné Robem Zombie či Slashem. Klávesista Jamie Muhoberac pro změnu spolupracoval s Bobem Dylanem a Rolling Stones. I bubeník Dorian Crozier má za sebou prestižní spolupráce. Bubnoval se Celine Dion, Miley Cyrus a Joe Cockerem. Ve skladbě Stairway To Heaven uslyšíte bubeníka Matta Lauga jenž je spojen se jmény Alanis Morissette či Alice Cooper. O orchestrální aranžmá se postaral David Campbell, s nímž mají své zkušenosti pro změnu Muse i Beyoncé.

Skladbu Whole Lotta Love, která příběh nového alba odstartovala, má Beth Hart ve svém reperotáru od roku 2004. Tehdy ji zazpívala na pódiu klubu Paradiso v Amsterdamu a od té doby se stala pravidelnou součástí setlistu, zahrála si ji i se Slashem. S hudbou Led Zeppelin, stejně jako s dalšími hardrockovými kapelami, zpěvačku seznámil bratr. Ani jednoho tehdy nejspíš nenapadlo, že Hart jednoho dne debutuje u stejného labelu, u něhož začínali i Led Zeppelin. A že jednou bude hrát v Kennedyho centru pro Buddyho Guye a dostane se jí ovací ve stoje od Roberta Planta, Jimmyho Page i Johna Paula Jonese. 

Beth Hart – A Tribute To Led Zeppelin:

  1. Whole Lotta Love
  2. Kashmir
  3. Stairway To Heaven
  4. The Crunge
  5. Dancing Days / When The Levee Breaks (Medley)
  6. Black Dog
  7. No Quarter / Babe I'm Gonna Leave You (Medley)
  8. Good Times Bad Times