Obrázek k článku Zemřel Gary Wright, zpěvák hitu Dream Weaver a spoluhráč George Harrisona
| Petra Divoká | Foto: Profimedia

Zemřel Gary Wright, zpěvák hitu Dream Weaver a spoluhráč George Harrisona

V pondělí 4. září ráno zemřel Gary Wright, který v sedmdesátých letech proslul hitem Dream Weaver. Bylo mu osmdesát let.

Zprávu o jeho úmrtí potvrdili médiím jeho synové. Gary Wright se narodil v dubnu 1943 v New Jersey. V zábavním průmyslu působil již od dětství. Když mu bylo sedm, hrál ve sci-fi seriálu Captain Video and His Video Rangers, později také v reklamách a v jedenácti letech získal roli na Broadwayi v muzikálu Fanny.

I když od dětství tíhnul k hudbě, představoval si pro sebe nejprve jistější kariéru a studoval proto medicínu. Již na škole ale hrál v kapelách a později se rozhodl, že hudba je přeci jen pro něho na prvním místě. Po zkušenostech s kapelami New York Times a Spooky Tooth se na začátku sedmdesátých let rozhodl pro sólovou dráhu. Nahrál dvanáct sólových alb, nejúspěšnější bylo v roce 1975 The Dream Weaver s titulním úspěšným singlem. Dalším hitem byla skladba Love Is Alive, která stejně jako Dream Weaver dosáhla na druhé místo v žebříčku Billboard Hot 100. Později ji Chaka Khan nahrála jako My Love Is Alive na své album I Feel For You.

Důležitou kapitolou Wrightovy kariéry byla spolupráce s Georgem Harrisonem. Hrál na klávesy na jeho albu All Things Must Pass z roku 1970 a na dalších Harrisonových deskách ze sedmdesátých let. Kromě společného hudebního vkusu je pojil zájem o Indii a zdejší spiritualitu. Hrál i s Ringo Starrem, s nímž před dvanácti lety vystoupil i v Praze, a zpěvačkou Ronnie Spector.

Wrightova hudba ovlivnila řadu hudebníků, mimo jiné Eminema či Jay-Z, kteří použili útržky jeho hudby ve svých skladbách. Judas Priest natočili cover skladby Better By You, Better Than Me od Spooky Tooth. Ten se stal terčem soudního sporu – kapela byla obviněna, že podprahový vzkaz v písni navedl dva mladé muže k sebevraždě. Obvinění bylo nakonec zamítnuto.

Gary Wright trpěl parkinsonovou chorobou a demencí s Lewyho tělísky.