Obrázek k článku Zemřel básník a textař Pete Brown. Psal pro Cream i Mekyho Žbirku
| Honza Vedral | Foto: Katka Žbirková

Zemřel básník a textař Pete Brown. Psal pro Cream i Mekyho Žbirku

Mezi jeho nejznámější písně patří Sunshine of Your Love nebo White Room. Petu Brownovi bylo 82 let. Pro Žbirku napsal anglické texty pro album Miro a Double Album. Byl i častým hostem jeho koncertů.

„Můj velký přítel Pete Brown včera v noci bohužel zemřel... Jen před pár týdny jsme dokončili produkci jeho nového alba... Pete věděl, že umírá, ale každý den chodil do studia i když už mi nebylo dobře, aby se ujistil, že desku dokončíme... byl to válečník,“ uvedl na Facebooku britský producent Rob Cass. „Peta si budu pamatovat nejen jako skvělého skladatele, básníka, výtvarníka a scénáristu, ale také jako úžasného kamaráda, který byl vždy zábavný, povznášející. Být s ním bylo inspirující... Je to obrovská ztráta pro hudbu i pro mě osobně.“

Pete Brown se narodil 25. prosince 1940 a už ve čtrnácti sklízel první úspěchy jako básník. První verše mu zveřejnili v americkém časopise Evergreen Review, když mu bylo pouhých čtrnáct let. Svými básněmi a performancemi proslul zejména mezi beatníky v šedesátých letech, jako první vystoupil v Morden Tower v Newcastle. Tehdy založil i skupinu The First Real Poetry Band, které si všimli členové superskupiny Cream bubeník Ginger Baker, basista Jack Bruce a kytarista Eric Clapton. Pro Cream Pete Brown napsal jejich slavné písně jako I Feel Free, White Room, SWLABR, nebo Sunshine of Your Love, které patří do zlatého fondu britské rockové hudby. S Jackem Brucem Pete Brown spolupracoval na všech albech až do konce jeho života. Sám byl činný s mnoha vlastními kapelami.

V nedávných letech několikrát zpíval a vystupoval i v Česku, kde byl hostem Mira Žbirky, se kterým se spřátelil během nahrávání alba Miro. „Dal mi absolutní svobodu. Protože dělá hudbu, která je nadčasová, nemusel ani nic dodávat,“ pochvaloval si tehdy nečekanou spolupráci, kterou později ještě rozvinuli na Double Albu.