Obrázek k článku Zemřel Andy Fletcher, muž, který dokázal stmelit démony v Depeche Mode
| Jarda Konáš | Foto: Profimedia

Zemřel Andy Fletcher, muž, který dokázal stmelit démony v Depeche Mode

Hudební svět zastihla nečekaná rána. Zemřel Andy Fletcher, zakládající člen Depeche Mode. V kapele hrál na klávesy a další nástroje, a tak trochu ji celou držel pohromadě. Bylo mu šedesát let.

„Jsme šokovaní a plní ohromného smutku z nečekaného odchodu našeho kamaráda, člena rodiny a spoluhráče Andyho „Fletche“ Fletchera. Fletch měl skutečné srdce ze zlata a byl tu vždy, když jste potřebovali podpořit, pokecat si, zasmát se nebo si dát vychlazené pivo. Naše srdce jsou s jeho rodinou a žádáme vás, abyste na ni mysleli a respektovali její soukromí.“

Těmito slovy se kapela rozloučila na sociálních sítích s Andy Fletcherem, který stál kdysi u samého zrodu Depeche Mode. Nejde jen o zdvořilá slova ani smuteční fráze. V tom prohlášení je skutečná upřímnost a dojetí. Andy Fletcher byl v Depeche Mode ten, kdo zůstával v pohodě a tmelil kapelu, když zbylí členové měli problémy ať už mezi sebou, tak se svými vnitřními démony.

„Martin píše písničky, Alan je dobrý muzikant, Dave zpívá a já zevluju okolo,“ popsal v roce 1989 svou roli Andy Fletcher v dokumentu o Depeche Mode nazvaném 101. Je pravda, že Fletch na deskách prakticky nebyl uváděn jako autor, to ovšem nijak nesnižuje jeho roli v kapele. Zatímco zbylí členové tvořili, on na sebe vzal úkony spjaté s managementem a propagací. „V první půlce naší kariéry jsem se hodně zapojoval do našeho managementu. Neměli jsme tehdy manažera a mě to docela zajímalo. Jsem rád v pozadí. Myslím, že nemůžete mít fungující kapelu, když úplně každý její člen bude chtít stát ve světle reflektorů,“ řekl v roce 2009 v rozhovoru pro magazín Bohemian. Když v polovině 90. let odešel Alan Wilder a Depeche Mode zůstali tři, bylo na Fletchovi, aby dokázal nadále tmelit tehdy odstředivá ega a osobní démony dvojice Dave Gahan a Martin Gore.

Nejen, že to zvládl. Dokázal se navíc starat o obchodní záležitosti a vzal si na starosti komunikaci. Jakmile se v Depeche Mode něco dělo, chystalo se turné nebo se připravovala nová deska, byl to Andy Fletcher, kdo dávkoval informace fanouškům i novinářům. Možná na hudbě Depeche Mode neměl velký autorský podíl, ale na tom, že byla kapela celých čtyřicet let schopná vůbec fungovat a někam se dostat, měl nezpochybnitelnou zásluhu.

Když zrovna Depeche Mode nehráli, věnoval se Andy Fletcher dýdžejingu. Se svými sety objel celý svět a navštívil kluby, do kterých by se často nevešla ani koncertní crew Depešáků. Řada českých fanoušků si jistě vzpomene na rok 2007 a překvapivé oznámení Fletcherova DJ setu v dnes už zaniklém libeňském klubu Abaton.

Andrew Fletcher zemřel náhle 26. května ve věku šedesáti let. Příčina úmrtí nebyla oznámena.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.