Obrázek k článku Zemřel Andy Fletcher, muž, který dokázal stmelit démony v Depeche Mode
| Jarda Konáš | Foto: Profimedia

Zemřel Andy Fletcher, muž, který dokázal stmelit démony v Depeche Mode

Hudební svět zastihla nečekaná rána. Zemřel Andy Fletcher, zakládající člen Depeche Mode. V kapele hrál na klávesy a další nástroje, a tak trochu ji celou držel pohromadě. Bylo mu šedesát let.

„Jsme šokovaní a plní ohromného smutku z nečekaného odchodu našeho kamaráda, člena rodiny a spoluhráče Andyho „Fletche“ Fletchera. Fletch měl skutečné srdce ze zlata a byl tu vždy, když jste potřebovali podpořit, pokecat si, zasmát se nebo si dát vychlazené pivo. Naše srdce jsou s jeho rodinou a žádáme vás, abyste na ni mysleli a respektovali její soukromí.“

Těmito slovy se kapela rozloučila na sociálních sítích s Andy Fletcherem, který stál kdysi u samého zrodu Depeche Mode. Nejde jen o zdvořilá slova ani smuteční fráze. V tom prohlášení je skutečná upřímnost a dojetí. Andy Fletcher byl v Depeche Mode ten, kdo zůstával v pohodě a tmelil kapelu, když zbylí členové měli problémy ať už mezi sebou, tak se svými vnitřními démony.

„Martin píše písničky, Alan je dobrý muzikant, Dave zpívá a já zevluju okolo,“ popsal v roce 1989 svou roli Andy Fletcher v dokumentu o Depeche Mode nazvaném 101. Je pravda, že Fletch na deskách prakticky nebyl uváděn jako autor, to ovšem nijak nesnižuje jeho roli v kapele. Zatímco zbylí členové tvořili, on na sebe vzal úkony spjaté s managementem a propagací. „V první půlce naší kariéry jsem se hodně zapojoval do našeho managementu. Neměli jsme tehdy manažera a mě to docela zajímalo. Jsem rád v pozadí. Myslím, že nemůžete mít fungující kapelu, když úplně každý její člen bude chtít stát ve světle reflektorů,“ řekl v roce 2009 v rozhovoru pro magazín Bohemian. Když v polovině 90. let odešel Alan Wilder a Depeche Mode zůstali tři, bylo na Fletchovi, aby dokázal nadále tmelit tehdy odstředivá ega a osobní démony dvojice Dave Gahan a Martin Gore.

Nejen, že to zvládl. Dokázal se navíc starat o obchodní záležitosti a vzal si na starosti komunikaci. Jakmile se v Depeche Mode něco dělo, chystalo se turné nebo se připravovala nová deska, byl to Andy Fletcher, kdo dávkoval informace fanouškům i novinářům. Možná na hudbě Depeche Mode neměl velký autorský podíl, ale na tom, že byla kapela celých čtyřicet let schopná vůbec fungovat a někam se dostat, měl nezpochybnitelnou zásluhu.

Když zrovna Depeche Mode nehráli, věnoval se Andy Fletcher dýdžejingu. Se svými sety objel celý svět a navštívil kluby, do kterých by se často nevešla ani koncertní crew Depešáků. Řada českých fanoušků si jistě vzpomene na rok 2007 a překvapivé oznámení Fletcherova DJ setu v dnes už zaniklém libeňském klubu Abaton.

Andrew Fletcher zemřel náhle 26. května ve věku šedesáti let. Příčina úmrtí nebyla oznámena.