Obrázek k článku Ze senzace se stalo fiasko. Rapper stvořený umělou inteligencí je rasista
| Honza Vedral | Foto: FN Media

Ze senzace se stalo fiasko. Rapper stvořený umělou inteligencí je rasista

Rapper FN Meka se měl v nadcházejících měsících stát novým globálním hitem hudební scény. Po kritice se ale nahrávací společnost Capitol Records (u nás Universal Music) rozhodla „přerušit vazby“ s vývojářem, který za projektem rappera stvořeného umělou inteligencí stojí.

„Předkládáme naši nejhlubší omluvu černošské komunitě za naši necitlivost, se kterou jsme podepsali projekt, aniž bychom si kladli dostatek otázek o správnosti a tvůrčím procesu, který za tím stojí,“ vzkázali představitelé Capitol Records po kritice, kterou hudba rappera jménem FN Meka vyvolala. 

Plán, které vydavatelství oznámilo 14. srpna, přitom vypadal minimálně z byznysového hlediska zajímavě. FN Meka měl být první digitální rapper a tiktokový influencer se smlouvou u velkého vydavatelství. V tiskovém prohlášení se doslova psalo o „robotickém rapperovi poháněném umělou inteligencí“. A pozornost vzbudil i první singl Florida Water, ve kterém se objevil i popularní gammer Clix a rapper Gunna. Meka měl zkrátka propojit světy a trendy současné zábavy dospívajících, tedy herni byznys, hudební byznys a streamování. 

Rappera FN Meka vyvinulo společnost Factory New, přestože používá lidský hlas, jeho texty a strukturu písní vytvořila umělá inteligence. „Byl vytvořen pomocí tisíců dat sestavených z videoher a sociálních médií,“ uvedl už před rokem Anthony Martini pro Music Business World Wide. Na Tiktoku měl tou dobou už přes devět milionů followerů. Martini tehdy dokonce předpovídal změnu hudebního byznysu, který už nadále nebude muset hledat talenty a vyjednávat s nimi složité smlouvy. „Nyní můžeme doslova vytvářet umělce na zakázku za použití prvků, které se osvědčily, což výrazně zvyšuje šance na jejich úspěch,“ uváděl Martini. 

Proč tedy FN Meka zkrachoval a Capitol Records od něj najednou dávají ruce pryč? Ukázalo se, že že umělá inteligence pro stvoření perfektního rappera využila všechny negativní stereotypy spojené s hip hopem a černošskou komunitou. Podle vyjádření aktivistické skupiny Industry Blackout tak místo hitu pro všechny vznikla urážlivá karikatura. 

„Je to přímá urážka černošské komunity a naší kultury. Sloučení hrubých stereotypů, přivlastňování kultury černošských umělců, doplněné nadávkami vloženými do textů,“ píše se v prohlášení, podle něhož je FN Meka doslova „nedbalou ohavností“. 

Trnem v oku se stalo i hostování rappera Gunny v již zmíněné skladbě Florida Water. „Gunna je v současné době souzen za rapování stejného typu textů, které tento robot napodobuje. Rozdíl je v tom, že váš umělý rapper za to nebude podléhat federálním zákonům,“ vysvětlují své rozhořčení aktivisté s poukazem na soudní proces, kterému Gunna čelí ve státě Georgia společně s Young Thugem a dalšími kumpány. Zároveň požadují, aby všechny dosavadní zisky z projektu FN Meka zúčastněné společnosti darovaly charitativním organizacím podporujícím mladé černošské umělce.

Společnost FN Media se nařčení brání. Martini uvedl, že tým, který vytváří rappera FN Meka je různorodý. A on sám je v něm jediným bělochem. Ale i tak je patrné, že obvinění bere vážně. Skladba Florida Water zmizela ze streamovacích služeb a instagram FN Meka je nově nastavený jako soukromý. Těžko říct, co bude s projektem dál, ale vzhledem k emocím i rychlým reakcím, které vyvolala, kauza ukázala, jak snadno se umělec „vytvořený na zakázku za použití prvků, které se osvědčily“, může stát snůškou těch nejhorších klišé. A že o takové karikatury má mnoho lidí skutečně zájem.