Obrázek k článku ZA OBZOREM #50: Kapela basáka Foo Fighters má po deseti letech novou pecku
| Ondřej Černý | Foto: Sub Pop (archivní foto Sunny Day Real Estate)

ZA OBZOREM #50: Kapela basáka Foo Fighters má po deseti letech novou pecku

Máte své hudební majáky? Weby, blogy, podcasty nebo konkrétní lidi, které čtete a sledujete, protože jsou jejich texty a pořady zajímavé a inspirující?

Internetová doba s sebou přinesla obrovskou mediální demokratizaci, kdy se autorem a tvůrcem mohl stát každý, kdo má dostatek odvahy vystavit se možnému veřejnému pranýři. Objevily se nové ikony, zajímavá jména, ale pro řadu z nás pořád zůstal důležitější mix tradičních titulů a médií, u kterých jsme věděli, že díky profíkům s výrazným renomé můžeme objevovat a přitom se (většinou) nespálíme.

Jednou z takových jistot byl dlouhé roky i web Pitchfork, ve své době nejen pro mne nejlepší hudební web na světě. Časy se ale neúprosně mění a obří vydavatelství Condé Nast z této jistoty a rozcestníku hudební publicistiky dělá bárku, u které na její nejlepší časy budeme moct už pouze vzpomínat.

I proto mne nepřestává fascinovat, že se tým Headlineru už dekádu snaží svou lásku k muzice přetavovat do měsíčníku (a webu), kde je prostor psát i o hudbě, která se zájmu a klikání davů zrovna netěší. Při všem tom typickém českém stěžování si na všechno (a při pohledu na smutný vývoj Pitchforku), tohle je svého druhu malý zázrak. Třeba v těch pěti skladbách, o nichž se píše na následujících řádcích, nějaký svůj také objevíte.

Tipy na hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Je to deset let, co Sunny Day Real Estate, kapela ze Seattlu zrozená ve vrcholné éře stylu grunge, vydala svou poslední muziku. Skupina se při svém dalším zmrtvýchvstání a celkově čtvrté etapě své existence, vytasila s opulentním, sedm a půl minuty trvajícím singlem Novum Vetus. A jedním slovem je ... skvělý. Zní jako písnička od chlapíků, kteří zažili zlatou éru kytarové muziky v 90. letech, získali zkušenosti a svou tehdejší mladickou radost dokáží přetavit v epickou záležitost. Poznáte z ní, že ji nehrají dvacátníci, jimž mládí dodává energii, i to, že před silou, rychlostí a hlasitostí dnes dávají přednost celkovému vyznění.

Novinkový singl vznikl během nahrávání alba How It Feels To Be Something On (1998). Část původní sestavy Jeremy Enigk (kytara, zpěv), Dan Hoerner (kytara, vokály) a William Goldsmith (bicí) ji nedávno nahrála společně s Gregem Suranem (kytara) a Chrisem Jordanem (basa). Ten je v kapele od roku 2022, kdy se při posledním reunionu ke skupině už nepřipojil původní basák, který s hraním se Sunny Day Real Estate stíhal skloubit fungovat ve Foo Fighters. Ten činorodý chlapík se jmenuje Nate Mendel.

Na letošní rok připadá 30. výročí vydání debutu kapely Diary, a na jeho počest jede kapela americké turné, jehož části jsou primárně rozprostřeny do března, května a srpna. Možná proto, že Sunny Day Real Estate byli vždy výrazně úspěšnější v domovských USA, o koncertních termínech mimo domovinu zatím není nic známo.

Vydání druhé desky svého projektu Bnny ohlásila na 5. dubna 2024 chicagská hudebnice Jessica Viscius. Jmenovat se bude One Million Love Songs a obsáhne celkem 11 položek. Jednou z nich je i současný singl Good Stuff nesoucí se na sférické melancholii. Nabízí křehkost, zajímavé aranže a pocit možného úniku, kdy hudba přenáší do jiných sfér.

Good Stuff je písničkou o rozchodu, vzpomínkou na zlomené srdce a mantrou pro to, co teprve přijde. Romantický zvuk evokuje naději, že to lepší přijde a ta pravá láska je teprve na obzoru. Jde o výraznou změnu oproti debutu Everything (2021), které vzniklo po smrti zpěvaččina partnera. Sama o nové desce mluví jako o albu „o lásce po ztrátě, o stárnutí a o snaze bavit se se zlomeným srdcem.“

Kromě zpěvačky samotné Bnny tvoří její sestra Alexa (baskytara), kytaristé Tim Makowski a Adam Schubert  a bubeník Matt Pelkey. Producentsky jim pomohl Alex Farrar (Wednesday, Indigo de Souza), jehož přínos je minimálně co se aranží týče nepřeslechnutelný.

I když si Plačky nad Finneganem asi většina čtenářů spojí s Jamesem Joycem, jde také o australské duo, které koncem ledna vydalo poutavé debutov EP Stay Young. Závěrečná pětiminutová Strawberry Avalanche je rajskou hudbou pro všechny milovníky melodičnosti, zkreslených kytar i vokálů, které se obejdou bez vokodérů a hlasových editorů. Hudebně někde mezi Husker Dü, Oasis, zvukově v alternativě 80. a 90. let. Právě tak zní Finnoguns Wake.

Kapelu dal dohromady Tim „Shogun“ Wall, známý z australských skupin Royal Headache a Shogun And The Sheets. Poté, co se jeho blízký přítel odstěhoval ze země, dal ji dohromady s jeho mladším bratrem Finnem Berzinem. Oba sice nějaký ten pátek dělí, ale hudebně si velmi rozumí. Jako rovnocenní partneři si střídají vokální party, v kytarových sólech také nemají potřebu jeden druhému dokazovat, kdo je zvládne lépe.

Po dlouskladbovém singlu A Tale of Two Geezers (2022) jde teprve o druhou nahrávku Finnoguns Wake. Z obou je slyšet, že primárně jde o radost dvojice, která nemá potřebu se posluchači nijak podbízet. Nedá se předpokládat, že by vyprodávali obří arény, ale klubový koncert v jejich provedení může být fantastický zážitek a jízda.

Zpěvák a skladatel James Vincent McMorrow z irského Dublinu Se přihlásil s novým singlem Stay Cool. Opět zde předvedl, co jej zdobí už tradičně - lyrický oduševnělý, za srdce chytající zpěv. Ze skladby prýští emoce, jež proplouvají mezi na kytaru vybrnkávanými tóny a akordy. McMorrow úspěšně vytváří atmosféru, při níž mu posluchač visí na rtech, v očekávání, kam se skladba bude dál vyvíjet. Proto je potěšitelné, že nepřešlapuje na místě a nabízí variace, například v podobě harmonicky znějících vokálů. Vše doprovozeno vizuálním doprovodem, který místo propršeného Smaragdového ostrova nabízí vysušenou krajinu amerického Středozápadu.

Stay Cool vznikla ve studiu na jediný náběr, což je oproti jeho standardní puntíčkářské produkci výrazná změna. Díky tomu skladba získává na syrové autenticitě a o to více umožňuje naléhavosti okamžiku rozvinout se v přítomnosti. „Pro mě věci začínají v zimě. Všechny písně a desky, na které jsem nejvíce hrdý, vznikly nebo byly vydány během zimních měsíců. Až budete poslouchat tuto písničku, zkuste být otevření, abyste se mohli dostat k její podstatě,“ uvedl McMorrow.

Pokud je vám jeho hlas povědomý, možná je to díky jeho cover verzi skladby Wicked Game Chrise Issaka, jež byla součástí soundtracku k upoutávce na šestou sezónu seriálu hra o trůny televize HBO. Že je jeho hudební záběr poměrně široký dokládá i to, že spolupracovat například s Drakem nebo norským skladatelem a producentem Kyrre Gørvell-Dahllem, který je spíše známý jako Kygo.

O 21tileté Londýňance Elle Smoker vystupující jako gglum jsme tu psali nedávno. Že se její kariéru vyplatí sledovat, dokazuje i to, že nově oznámila vydání své debutové desky. Jmenovat se bude The Garden Dream, obsáhne 13 skladeb a vyjde 29. března. Nejnověji zveřejněnými skladbami jsou Glue a Do You See Me Different.

„V době, kdy jsem písničky na album psala, jsem měla spoustu nočních můr. Ty sny byly tak zřetelné a znepokojivé. Asi to bylo moje podvědomí, které mi říkalo, že se mám na nic. Musela jsem se s tím vypořádat, protože už od doby, kdy jsem byla teenager, jsem si nevěřila," uvedla zpěvačka s tím, že aktuálně je docela šťastná a je tak pro ni snazší se ohlédnout do minulosti.

Novinkový singl Glue pojednává o zoufalé snaze napravit rozpadlý vztah. Smoker se dle svých slov sama zběsile snaží „lepit" věci znovu dohromady, ale zároveň se při tom často cítí beznadějně a otupěle. Glue tak rozhodně nezní. Čiší z něj naopak energie krotce zkreslených kytar, syntezátorů, jednoduchých bicí, které celou skladbu drží v tempu a v neposlední řadě zpěvaččina nejistě suverénního přednesu. Tohle bude debut, který by bylo chybou přehlédnout.