Obrázek k článku ZA OBZOREM #16: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Ronen Fadida

ZA OBZOREM #16: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Jak slíbeno posledně, pokračujeme v jízdě, kde prim hrají dámy. Zároveň se na té cestě vypravíme do hudebních lokací, jimž se česká hudební publicistika tolik nevěnuje.

Nebo snad máte pocit, že toho o kapelách a interpretech a interpretkách z Uruguaye, Izraele, Turecka, Gruzie, Jižní Koreje či Holandska u nás vychází požehnaně? Tady je kapka z moře hudby z oblastí, jejichž hudební scénu známe asi tak stejně dobře jako mají tamní hudební fanoušci povědomí o existenci Marka Ztraceného, Arlety nebo Chinaski.
Indie rocková čtveřice Delouners z Uruguaye vydala nové EP nazvané Invierno (Zima). Kapela nás jeho prostřednictvím bere zpět do časů svého dětství i dávno ztracených lásek. Jde o třetí EP skupiny, která muziku vydává od roku 2012. O rok později rozvířila hudební vlny v Montevideu, „hlavním městě jihoamerického rocku“. Se svou hudbou se dostala i do amerického Los Angeles.
Eponymní debutové album letos vydala i další izraelská kapela Şatellites, jež pochází z Haify. V případě této šestičlenné party jde o chytlavý materiál obsahující deset skladeb anatolského beatu, psychedelické kytary a tureckých vokálů. K naladění se na správnou vlnu se při poslechu doporučuje vodní dýmka.
Izraelsko-perská zpěvačka Liraz Naz žijící v Tel Avivu a vystupující pouze pod uměleckým jménem Liraz není zdejšímu publiku zcela neznámá. V roce 2020 její vystoupení z jejího domovského města nabídl i slovenský festival Pohoda. Aktuálně vydala nové album Roya. Jedenáct skladeb, jež její třetí deska obsahuje, bylo nahráno ve skrytém suterénu v Istanbulu, protože se tajně připojovali hudebníci z Teheránu. Album je vzrušující směsicí tradičních moderních rytmů a retro-perských zvuků.
Z izraelského Tel Avivu pochází také pětice Sababa 5. V listopadu vydala debutovou desku pojmenovanou totožně jako kapela. Instrumentální osmiskladbové album je mixem blízkovýchodního psych funku, afro disca, reggae, jazzu a funku a dostalu se mu označení jednoho z nejlepších instrumentálních rockových alb roku 2022.
 
Turecká zpěvačka, malířka a antropoložka Gaye Su Akyol vydala své čtvrté album. Pojmenovala je  Anadolu Ejderi (anatolský drak) a obsahuje skladby napsané během pandemie. Ze sta možností jich na album vybrala jedenáct. Nabízejí širokou hudební paletu od psychedelické anatolské hudby 70. let po africké zvuky i disco a soul. Prvním singlem z alba je Sen Benim Mağaramsın.
Turecká zpěvačka hrající na tradiční loutnu bağlama usazená v německém Hamburku Derya Yıldırım vydala se svou skupinou Grup Şimşek nové EP nazvané DOST 2. Dost v turečtině znamená přítel, znamená spojení, které udržuje tento život a svět smysluplné. Album je apelem na všechny, kteří věří v přátelství, aby zachovávali respekt, toleranci a dovolili sami sobě i ostatním žít svůj život tak, jak si sami zvolili. Ostatně samotná kapela je příkladem tolerance a různorodosti – její členové pocházejí z Turecka, Německa, Velké Británie a Francie.
 
Vyrostla v Gruzii, ale v současnosti žije v Německu. Zpěvačka a skladatelka Melita poslouchala klasicku, indie i pop. Všechny tyto styly se později nejakým způsobem obtiskly do její vlastní tvorby. Ačkoli většina jejích nahrávek je postavena výhradně jen na kytaře a jejím hlasu, tentokrát je aranžmá bohatší. Melitin uklidňující hlas pak vypráví a posluchač si může jen vychutnávat, neboť při přehrávání jako by zmizel čas i prostor.
Tengger je dvojice z jihokorejského Soulu, která letos bydala šestiskladbové album nazvané Earthing. Náladotvorná éterická nahrávka naprosto konvenuje svému vzniku. Earthling při její tvorbě procházeli příjemnou krajinou, lezli po horách, sledovali vodopády. Vznikla příjemná instrumentální new age nahrávka, ideální k tomu, abyste se při jejím poslechu zcela uvolnili a očistili.
A závěrem jedna specialita z Holandska. Na triku ji má Voice Actor a unikátnost Sent From My Telephone spočívá v tom, že jde o 3,5 hodinovou zvukovou koláž. Tvůrci  Noa Kurzweil a Levi Lanser do ní vměstnali 109 skladeb, jež seřadili abecedně. Jde o pestrý mix mlžného oparu, hip-hopových samplů 90. let, trip-hop, lo-fi folku a mluveného slova. Širokospektrálnost lze ukázat na tracích Batling Dust, Calculated Reactive Space a Carefully. Jestli se chcete vydat na trip a máte na to trochu času, tak právě tohle je ta správná volba.