Obrázek k článku ZA OBZOREM #13: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte
| Ondřej Černý | Foto: Brittany Long

ZA OBZOREM #13: Tipy na skvělou hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

1991. To je rok, který dnešnímu výběru dominuje. Někdo v jeho průběhu založil kapelu, jiní jej mají napsaný v rodném listu. Všechny položky pak nabízejí novinkové skladby, které upozorňují na nová alba, nebo jen po letech připomínají, že jejich autoři jsou ještě na scéně. Mládí dnes přichází z Austrálie, poznání (a moudrost) z USA.

Příjemná rocková čtyřka Martha z anglického Durhamu potěšila novinkovým albem Please Don't Take Me Back. Pro kapelu standardně nabízí melodické songy, harmonické vokály a pozitivní étos. Pustťe si cokoli, neuděláte chybu.

Added Dimensions je sólový projekt ilustrátorky a tvůrkyně komiksů Sarah Everton, toho času ve Virginii. Nejde o dámu hudebně neposkvrněnou, už jste ji mohli zaregistrovat v kapelách Blowdryer, Telepathic a Reading Rainbow. Spoluhráč z Telepathic Rob Garcia jí s DIY nahrávkou pomohl, když desku nahrál, mixoval, udělal mastering a ještě si zahrál na bicí. Zbytek je zcela v režii Sarah Everton. Pokud se na tuhle lo-fi věc naladíte, užijete si parádní jízdu. Zkuste třeba singl After Tomorrow.

Gladie je pětice z americké Philadelphie, která právě vydává novou desku Don't Know What You're In Until You're Out. Singl Born Yesterday nabízí příjemný projev zpěvačky a kytaristky Augusty Koch. K tomu jasná kytarová linka a na americké poměry zbytečně nepřeprodukovaný zvuk.

První písničku po sedmi letech pustili do světa američtí Everclear. Jmenuje se Year of The Tiger a kapela se jí zvukově hlásí k době, kdy v roce 1991 začínala. Zpěvák a kytarita Art Alexakis, který letos oslavil šedesátiny, do písničky obtiskl svůj hněv a frustraci z posledních tří let. A nejde jen o covid a lockdowny, ale i to, kam se země pod vlivem bývalého prezidenta Donalda Trumpa posunula. Jako by za posledních 30 let jen opsala oblouk.

Indie rocková čtveřice Lipstereo z australského Melbourne vydala své debutové EP Modern Mythology. Kapela vzniklá v roce 2019 na aktuálních čtyřech skladbách ukazuje svou sehranost a nezapírá na nich ani svou oblibu kapel jako jsou The Strokes, Weezer nebo Arctic Monkeys.

Gift je pětice z Brooklynu, která své fanoušky potěšila debutovou deskou Momentary Presence. Nabízí psychedelii, shoegaze, space rok, dream pop i spoustu dalších žánrů a odnoží. Singl Gumball Garden vás bere do světa fantazie za zvuků syntezátorů i příjemných kytarových riffů.

Jestli se Everclear v roce 1991 dali dohromady, tak ve stejném roce se Nicole Ann Bell vystupující jako Nicole Dollanganger narodila. Kanadská zpěvačka se aktuálně přihlásila s písničkou Gold Satin Dreamer, která je předzvěstí nového alba, které má vyjít na začátku roku 2023.

Americká partička Fleshwater se vytasila s debutem We're Not Here To Be Loved. Nejde o žádné nazdárky. Kapelu v roce 2020 dávali dohromady dva členové Vein.fm, zpěvák Anthony DiDio a bubeník Matt Wood s cílem, aby nezněla jako jejich domovská kapela. Z toho důvodu se také trochu upozadili a prostor přenechali zpěvačce Marise Shirar. Že šlo o dobré rozhodnutí dokazuje singl Foreign.

Pětice CIVIC pochází z australského Melbourne a na 10. února 2023 chystá vydání debutu Taken By Force. Singl End Of The Line je dle zpěváka Jima McCullougha o jeho cestě, kterou podnikl sám po Evropě v době, kdy mu ještě nebylo dvacet. Pojednává o úzkosti z toho, že všechno musel zvládnout sám, že tam s ním nebyl nikdo další, kdo by mu pomohl a ochránil ho.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.