Obrázek k článku Jak se stala z Waldemara Matušky hvězda? Bylo mu už dvaatřicet let
| Jarda Konáš | Foto: Supraphon

Jak se stala z Waldemara Matušky hvězda? Bylo mu už dvaatřicet let

Nenašli bychom moc desek, kde debutující zpěváci či zpěvačky přišli s hity, které následně zlidověly a vepsaly je do historie československé popmusic. Zpívá Waldemar Matuška mezi ně ale bezpochyby patří. Album, které z Waldemara Matušky učinilo hvězdu po celém Československu, nyní vychází v reedici.

Když debut v roce 1965 vyšel, bylo zpěvákovi už dvaatřicet let. To se může zdát jako pozdní věk pro debut, ale zaprvé hudební průmysl nefungoval v takových obrátkách jako dnes, zadruhé řada tuzemských zpěváků nejprve procházela školou i sítem pražských (i mimopražských) klubů a divadel. Na jevišti brousili projev a formovali repertoár a řada z nich se před studiový mikrofon postavila poprvé i roky poté, co se proslavili před publikem.

Platí to i pro Matušku, který už od druhé poloviny 50. let působil v Redutě a následně Semaforu. Postupně se seznamoval nejen s kolegy umělci, ale i s tehdejšími skladateli populární hudby, jako byli Suchý se Šlitrem či Karel Mareš. Ti dokázali Matuškovi napsat písně tak „na tělo“, že když šel konečně do studia, vznikla z toho suverénně podaná nahrávka plná hitů.

Ach, ta láska nebeská patří k nesmrtelným melodiím československého popu

Některé skladby zlidověly a dostaly se do zpěvníků, jiné patřily k základním stavebním kamenům tehdy se rodící československé populární hudby. Jen pár příkladů za všechny: Jó, třešně zrály, Písnička pro Zuzanu, Mám malý stan, Růže z Texasu, Tereza nebo duet s Evou Pilarovou Ach, ta láska nebeská. Co píseň, to nezapomenutelná melodie, i když jsou některé převzaty ze zahraničí, jak se to tehdy v Československu často dělávalo.

Vydat debut s takovými melodiemi, to bohatě stačilo k tomu, aby se ze zpěváka z pražského divadla stala záhy hvězda po celé republice. Nyní debut Zpívá Waldemar Matuška vychází po letech znovu, u příležitosti zpěvákových nedožitých devadesátin, které by oslavil 2. června. K dispozici je remaster na vinylové desce i v digitální podobě.

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.