Obrázek k článku Překvapivý vítěz Mercury Prize. V britských cenách uspěli jazzoví Ezra Collective
| Šárka Hellerová | Foto: Aliyah Otchere

Překvapivý vítěz Mercury Prize. V britských cenách uspěli jazzoví Ezra Collective

Favority letošních Mercury Prize Ezra Collective nebyli, přesto prestižní cena na londýnském ceremoniálu putovala právě jim a favorizované kapely Young Fathers a Jockstrap, či rapper Loyle Carner odešli s prázdnou.

Na slavnostním večeru vystoupily všechny nominované kapely s výjimkou Fred Again a Arctic Monkeys, kteří jsou aktuálně na turné. Arctic Monkeys mimochodem nominací za The Car vyrovnali rekord Radiohead - obě kapely byly nyní v souboji o Mercury Prize celkem pětkrát. Ezra Collective vhodně zvolili píseň Victory Dance, tedy Vítězný tanec – po přebrání ceny ji ještě jednou zopakovali.

Prestižní hudební cenu získli za album Where I’m Meant To Be a Femi  Koleoso při jejím přebírání děkoval bohu, rodičům, manažerovi i klubu mládeže: „Wow, zaprvé bych rád poděkoval bohu, protože pokud v něj neuvěříte, když jazzová kapela vyhraje Mercury Prize, pak už asi nikdy,“ nechal se slyšet bandleader, který je též koncertním bubeníkem Gorillaz a členem kapely Jorji Smith.

„Ezra Collective představuje něco výjimečného, protože jsme se setkali v klubu mládeže. To, co nyní slavíme, svědčí o existenci dobrých a výjimečných lidí, kteří usilují o to, aby spolu mladí hráli hudbu. Tohle není jen výsledek pro Ezra Collective a pro britský jazz, ale je to výjimečný moment pro každou organizaci v zemi, která vkládá své úsilí a čas do mladých hudebníků.“

Londýnský jazzový kvintet vydal album Where I’m Meant To Be loni v listopadu. Hostují na něm mimo jiné Sampa the Great a Emeli Sandé. 

O udělení Mercury Prize, která náleží nejlepšímu albu roku, rozhoduje nezávislá porota složená z profesionálů v hudebním průmyslu. Jsou mezi nimi hudebníci, novináři, producenti a další hudební experti. Letos to byli hudebníci Anna Calvi, Jamie Cullum a Hannah Peel.