Obrázek k článku Vagíny z nás nedělají dívčí kapelu. Dream Wife se poprvé představí v Praze
| Ondřej Černý | Foto: Fource

Vagíny z nás nedělají dívčí kapelu. Dream Wife se poprvé představí v Praze

Londýnská punkrocková kapela Dream Wife se vůbec poprvé ukáže pražskému publiku. V rámci evropského turné ke své třetí desce Social Lubrication skupina zahraje 22. listopadu 2023 v Café V lese. Večer svým setem otevře českobudějovická písničkářka Marjari.

Dream Wife jako rocková kapela byl na začátku pouhý žert. Nejdřív šlo o to, najít důvod, díky kterému by mohly vyrazit za přáteli do Kanady. Teď je trio Rakel Mjöll (zpěv), Alice Go (kytara) a Bella Podpadec (basa) v roli vzoru, který jim samotným v době jejich puberty chyběl.

Go a Podpadec se znaly už ze střední školy v Somersetu, s Mjöll se daly dohromady při studiu umění na univerzitě v Brightonu. Inspirovány hnutím Riot grrrl a kapelou Le Tigre rozjely dohromady kapelu, ve které chtěly kombinovat vizuální umění a punkovou energii.

Punkové a DIY byly ostatně i jejich začátky. První eponymní EP natočily v roce 2016 v dětském pokojíčku Alice Go. Bicí jim nahrál její otec, ale koncertní štace obrážely bez něj. Až v posledních pěti letech s nimi hraje Alex Paveley, před tím kapela používala automatického bubeníka.

Kapela Dream Wife se poměrně rychle stala zjevením a miláčkem hudebních kritiků. Napomohl tomu její dynamický mix punku, popu, indie rocku a energická živá vystoupení. Ostatně i nejnovější deska Social Lubrication, kterou si kapela produkovala sama, je její snahou v maximální možné míře přenést na album energii z živých vystoupení.

Na nich hraje důležitou roli také to, aby se ženská část publika cítila dobře. Ostatně značná část textů kapely se dotýká témat jako jsou feminismus, genderové role nebo sexuální objektivizace. Kapela se nevyhýbá ani politickým otázkám a nepřekvapí, že rozhodně nijak nefandí britským konzervativcům.

Velkým tématem pro trio Mjöll, Go a Podpadec je také jejich odpor být vnímané jako dívčí kapela. „Jen proto, že skupina lidí s vagínou hraje hudbu, nedělá to z ní 'dívčí kapelu'. Našim vrstevníkům se neříká 'chlapecké skupiny'. Opravdu mě naštve, když se nás ptají: 'Píšeš vlastní písničky?',“ říká Rakel s tím, že Dream Wife tu rozhodně nejsou proto, aby uspokojovaly muže, ale aby se na podiu pořádně vyřádily.

Vystoupení Dream Wife v Café V lese tak slibuje být více než jen pouhým koncertem. Slibuje stát se manifestací síly, nezávislosti a odmítnutí omezení v podobě nejrůznějších stereotypů, které ústí do odvahy překročit hranice. Těšit se ale také můžeme úsporné riffy Alice Go, podporující basové linky Belly Podpadec a svádivě provokativní zpěv Rakel Mjöll.