Obrázek k článku Úsměv. Radiohead mají pauzu, Thom Yorke se k nám vrátí s kapelou The Smile
| Šárka Hellerová | Foto: Frank Le Bon

Úsměv. Radiohead mají pauzu, Thom Yorke se k nám vrátí s kapelou The Smile

Zpěvák Thom Yorke s kytaristou Jonnym Greenwoodem z Radiohead a Tom Skinner, bývalý bubeník Sons of Kemmet spolu mají kapelu The Smile. Do Prahy se s novou deskou Wall of Eyes vrátí po dvou letech od své zdejší premiéry. 12. června vystoupí ve Foru Karlín.

Když v České republice se svou „bokovkou“ členové Radiohead hráli poprvé, byla to teprve třetí zastávka jejich prvního turné. „Na pódiu stáli celou dobu jen ve třech a točili se za nástroji. Sice se jim nepodařilo karlínskou halu zcela zaplnit lidmi, její prostor ale dokázali prosytit plným zvukem. Na velkém pódiu přitom jako by stáli ve zkušebně, vystoupení hrálo lehkostí,“ psal před dvěma lety Ondřej Horák o koncertu čerstvé formace, která tehdy představovala své první album A Light for Attracting Attention. Připomněl také, že vůbec poprvé se The Smile světu ukázali v rámci pandemického „online“ ročníku festivalu Glastonbury. „Zkraje koncertu seděl Yorke za varhany a disharmonie střídal anti harmoniemi. Až naživo bylo zřejmé, jak moc vykloubené kytarové motivy dokáže Greenwood zahrát. Nenápadnou hvězdou večera – a vlastně i celé kapely – byl bubeník Tom Skinner,“ popisoval Horák živé působení The Smile, kteří na něj působili jako „semknutější a intimnější verze Radiohead.“

Zcela čerstvý singl Friend of a Friend vychází krátce před vydáním nového alba 

Na debut a jeho éru kapela naváže 26. ledna, kdy vydá svou druhou desku Wall of Eyes. Vznikala v v Oxfordu, domácím městě Radiohead, a ve studiích Abbey Road a je na ní osm skladeb, jež produkoval a mixoval Sam Petts-Davies. Turné k novému albu skupina zahájí v březnu koncerty ve Velké Británii, Dánsku, Nizozemsku a Belgii. Zbytek Evropy si počká do června a srpna. 

 album Kapela uvedla ti
Své druhé album kapela uvedla titulní skladbou Wall Of Eyes