A je toho opravdu hodně. Od popových jmen, přes rokenrol a postpunk, až po nenapodobitelný irský rap. Čerstvé hudby totiž v uplynulých měsících vyšlo opravdu hodně.
Světový objev roku 2024: Benson Boone
Poprvé jsem si jména Benson Boone všimnul, když jsme chystali rubriku trendy v naší podcastové revue NOTY VOLE. Pustil jsem si klip ke skladbě Beautiful Things a okamžitě jsem pochopil ta šílená čísla, která za velmi krátkou dobu udělal. Charismatický zpěvák, skvělá kapela, cit pro hity, v té písničce je pop, rock, nečekané změny. To vše podtržené působivým vizuálem… Hned jsme začali domlouvat rozhovor, protože Benson Boone se navíc chystal koncertovat v pražském Lucerna Music Baru. A než k tomu došlo, byla z něj už zcela virálním způsobem taková hvězda, až to neklaplo. Pro ilustraci – ten klip si do konce roku pustilo přes 446 milionů lidí. A album Fireworks & Rollerblades dokázalo „narušit“ i sheenovský status quo české hitparády IFPI. Není se co divit, protože z posluchačského hlediska je tu všechno správně. Možná až moc, protože rukopis Dana Reynoldse z Imagine Dragons, který se pod tento objev podepsal, je zde opravdu hodně patrný. I tak ale platí, že málokdo v roce 2024 zazářil tak jako Benson Boone. Jsem zvědav, jak si s tím poradí do budoucnosti. Jisté ale je, že koncertovat v klubu velikosti Lucerna Music Baru už nebude…
Honza Vedral
Benson Boone se zapsal do roku 2024 zlatým písmem hned v lednu singlem Beautiful Things. Vytesal si následně svou pozici do skály deskou Fireworks & Rollerblades. A do mého srdce se vryl v Lucerna Music Baru. Kluk, o němž si víc přečtěte v článku Lukáše Rešla, roste pro stadiony.
Šárka Hellerová
VÝBĚR Z REDAKČNÍHO BEST OF 2024
Hudba nejsou závody. V jednotlivých kategoriích jsme se proto rozhodli vyhlásit vždy jednoho interpreta či počin, na kterém se nás shodlo nejvíc redaktorů Headlineru. A v následujících tipech především brouzdáme na osobní vlně zajímavostmi napříč žánry. Řadíme je abecedně a za poslech stojí všechny.
Becky Hill
Já vím, Becky Hill je ve světě elektronické hudby už nějakou dobu velkým pojmem, ale až začátkem minulého roku jsem se chytil do jejích sítí. Těžko říct, jak to tahle holka dělá, ale její hlas se hodí snad úplně do všeho, co koketuje s EDM nebo popem. Její nové album Believe Me Now?, na kterém shromáždila celkem 16 singlů, je toho jasným důkazem. Ať už hity jako taneční Disconnect nebo rozvážnější Never Be Alone, ukazují široký zpěvaččin rozsah a také šikovnost při výběru různých producentů EDM napříč planetou.
Lukáš Rešl
English Teacher
Kapela English Teacher z Leedsu loni vydala debutové album This Could Be Texas. Jedná se o nahrávku plnou žánrového experimentování a chytrého a podmanivému písničkářství. Ta kapela nevymyslela nic nového, ale jak přistupuje k artrockové kytarové muzice, je skvělé. Volně experimentuje s různými zvuky a styly, mísí indie-folk a rock, post-punk s trochou elektroniky, a vytváří osvěžující zvukové krajiny překypující potenciálem. Jsou tam výrazné a složité klavírní party, zubaté kytary, pevná rytmika a nepravidelné a nekonvenční struktury písní. A hlavně fantastický zpěv Lily Fontaine. Jedná se o neuvěřitelný dobrodružný debut.
Marek Reinoha
Fat Dog
Jak by zněli Prodigy, kdyby založili punkovou kapelu? Jako Fat Dog! Syrová, temná hudba, co se dá zároveň pustit na rave party.
Jarda Konáš
Glass Beams
Multižánrový projekt Glass Beams z Australie mi v minulém roce vyrazil dech. V duchu blízkovýchodních melodií a arabských rytmů světu odhalil EP s názvem Mahal, které je plné poutavých instrumentálních skladeb ovlivněných jazzem, psychedelickým rockem i synthovými subžánry. Nahrávka mě navíc oslovila velmi pěknou a výraznou produkcí, každý nástroje je tady pěkně vytažený a výsledný poslech je opravdu velkým zážitkem. Těším se, až se u nás Glass Beams někdy ukáží.
Lukáš Rešl
Chappel Roan
Světový pop potřebuje drzý a protivný holky. Chappel Roan je přesně taková, hudebně i textově příjemně odrzlá a ve své image nekonvenční. Tančí kolem ní světová média. A pokud si letos sáhne na Grammy, je pravděpodobné, že se její kariéra ještě víc roztočí. Za pozornost ale stojí už teď. Více v článku Michaela Švarce.
Honza Vedral
Joey Valence & Brae
Jsem rád za Spotify algoritmus. Jsou to vlastně reinkarnovaní Beastie Boys!
Vojtěch Vanda