Obrázek k článku Banány z mezinoží a ponižování. Tanečnice žalují Lizzo za obtěžování a šikanu
| Petra Divoká | Foto: Profimedia

Banány z mezinoží a ponižování. Tanečnice žalují Lizzo za obtěžování a šikanu

Tři tanečnice, které byly v angažmá Grammy oceněné zpěvačky Lizzo, podaly na svou nyní již bývalou šéfku žalobu. Mimo jiné ji viní z obtěžování a vytváření nepřátelského pracovního prostředí.

„Odstrašující povaha toho, jak Lizzo a její manažerský tým jednali se svými účinkujícími, se zdá být v rozporu se vším, co Lizzo veřejně představuje, zatímco soukromě své tanečníky zahanbuje a ponižuje je způsoby, které jsou nejen nezákonné, ale naprosto demoralizující,“ prohlásil Ron Zambrano, právník dotčených žen.

Žaloba, která byla podle NBC News podána v úterý 1. srpna, zmiňuje mimo jiné situaci, kdy zpěvačka měla ponoukat své podřízené, aby se proti své vůli dotýkaly nahých striptérek v amsterodamském klubu. Jednu z tanečnic k tomu měla nutit přes její opakovaný nesouhlas. Navíc prý Lizzo své zaměstnankyně vyzývala, aby chytaly vibrátory padající z rozkroku účinkujících a jedli banány, které měly striptérky zasunuté v mezinoží. To je asi nejkřiklavější bod žaloby, která poukazuje na pracovní prostředí plné šikany. „Žalobkyně byly zděšení tím, jak malý ohled Lizzo brala na tělesnou autonomii svých pracovníků a lidí kolem sebe, zvláště v přítomnosti mnoha svých zaměstnanců," uvádí žaloba.

Vyčerpávající zkoušky, falešná nařčení, obtěžování, rasové či náboženské urážky, bodyshaming. To jsou některá z obvinění, které směřují nejen vůči samotné zpěvačce, ale také její produkční společnosti Big Grrrl Big Touring a vedoucí tanečního týmu Shirlene Quigley. Ta měla dle žaloby v týmu zesměšňovat kolegyně, které měly předmanželský sex, hovořit o svých sexuálních fantaziích, simulovat orální sex či veřejně hovořit o panenství jedné z žalobkyň.

Dvě z tanečnic, které nyní zpěvačku žalují, dostaly během dubna a května výpověď, jedna ji následně dala sama.

Utekla jsem, ozvala se režisérka

Poté, co se informace o žalobě dostaly na veřejnost, promluvila režisérka Sophia Nahli Allison, jež začala před čtyřmi lety o Lizzo natáčet dokument. Dokumentaristka a fotografka prozradila, že se kvůli naprostému nedostatku respektu v minulosti po dvou týdnech na turné s Lizzo vzdala režie snímku o zpěvačce, jejíž skladba About Damn Time letos získala Grammy za nahrávku roku.

Na Oscara nominovaná filmařka uvedla na Twitteru, že byla svědkem arogantního sebestředného a nevlídného chování Lizzo. Dle svých slov se ocitla v „na hovno situaci“ s minimem podpory a její intuice jí napověděla, ať uteče nejrychleji, jak umí. Dnes je prý za své rozhodnutí vděčná. „Cítila jsem se být manipulována a hluboce zraněná, ale vyléčila jsem se. Když čtu tyto zprávy, uvědomuji si, jak nebezpečná situace to byla. Takové zneužití moci se děje příliš často,“ uvedla Allison.