Své čtvrté řadové album Piri Piri kapela vydá 13. září. Začalo vznikat před třemi lety a kdo v posledních letech navštívil koncert skupiny Dva, některé písně už může znát. „Nechtěli jsme být svůj vlastní revival, proto jsme si dali pravidlo, že na každém dalším koncertu budeme hrát jednu novou písničku,“ vysvětluje Jan Kratochvíl s tím, že jako první zazněla před dvěma lety na cenách Vinyla skladba Dance. To je symbolické, protože tanec je pro nové album zásadním motivem. „Piri Piri je takovým soundtrackem léta, které nikdy nekončí, tanec na pokraji světa, kde je hudba jedinou odpovědí. Světa, kde je tanec posledním jazykem, který přežil,“ říká Bára Ungerová.
Na produkci aktuálního singlu – skladby Kung Fu – se podílel britský producent Tim Brinkhurst aka Tim London. Toho dobře znají například fanoušci britské kapely Young Fathers, kterou pomohl objevit. Tim za skupinou přijel do studia Jámor, kde s ní pracoval spolu s Ondřejem Ježkem. Britský producent podle hudebníků nahrávce přidal „více energie, špíny a syrovosti“.
„Tim měl chuť náš ultimátní sweet happy hippy hometable přístup trochu pošpinit. Nakonec to ale bylo tak půl napůl, protože jsme ho postupně přesvědčili o našem natural původu,“ popisuje Kratochvíl spolupráci.
Nespoutaný tanec Báry Ungerové v březovém hájku nedaleko maringotky, kde vznikaly nové písně, nafilmovala Natálie Kratochvílová. Jestli ho Bára bude opakovat i na pódiu se lidé mohou přesvědčit na nadcházejícím turné, které odstartuje 19. září v ukrajinském Lvově a bude pokračovat v desíti českých a slovenských městech. Případně s dětmi už nyní o víkendu – 31. srpna na festivalu Kefír v Hradci Králové.
Folklor neexistujících národů
Od počátku zpívají jazykem „neexistujících národů“ a ani jejich hudba není zakotvena v žádných klidných a předvídatelných vodách. I díky tomu byla Janu Kratochvílovi a Báře Ungerové a jejich prvním albu Fonók domovem celá Evropa. Deska vzbudila pozornost i doma v České republice a získala nominaci na Cenu Anděl v žánrové kategorii Alternativní scéna. I s dalšími alby HU a Nipomo pokračovala dvojice v intenzivním mezinárodním koncertování, poslední jmenovanou nahrávku představila i na dvou turné v USA a během dvouměsíčního putování po Austrálii a Novém Zélandu.
Několik let se poté Dva z důvodu Bářiny rodičovské dovolené věnovali výhradně studiové práci. Jejich hudbu z toho období mohou lidé znát mimo jiné z počítačových her Chuchel a Happy Game od Amanita Design či vzdělávacích her věnujícím se době druhé světové války.