Obrázek k článku Maďarský Sziget slaví. Festival přivítá Kylie Minogue, Skrillexe i české hudebníky
| Ondřej Kubín | Foto: Edward Cooke

Maďarský Sziget slaví. Festival přivítá Kylie Minogue, Skrillexe i české hudebníky

Ostrov Óbudai uprostřed Budapešti už brzy přivítá jeden z největších evropských hudebních festivalů. Přijede Liam Gallagher, Kylie Minogue, Skrillex a mnozí další. Akce, která se koná od 7. Do 12. srpna bude mít i výraznou českou stopu.

Na Szigetu letos vystoupí světově nejposlouchanější český hudebník vůbec – rapmetalový Redzed, dále techno duo Bratři a multiintrumentalista badfocus. Český novocirkusový soubor Cirk La Putyka vystoupí v rámci doprovodného programu na „Ostrovu svobody“ každý den.

Festival Sziget, jehož název doslova znamená „ostrov“, letos slaví jubilejní třicátý ročník. Stejné výročí připomíná i jeden z jeho headlinerů, Liam Gallagher, v jeho případě jde o třicet let od vydání debutového alba Oasis Definitely Maybe, které v rámci aktuálního turné hraje na koncertech celé.

Přijede i australská zpěvačka Kylie Minogue, která v posledních letech znovu zazářila s hitovým singlem Padam Padam, dále mladá senzace britské hudební scény Raye, která nás před pár týdny naprosto nadchla na pražském Metronomu. Z USA zase přiletí se svým energickým popem oceňovaná zpěvačka Janelle Monáe, která se mimochodem úspěšně věnuje i herectví (zahrála si třeba vedle Daniela Craiga v pokračování detektivky Na nože).

Na Sziget z Česka míří Redzed, badfocus a Bratři

Sziget je multižánrová hudební akce - jeho elektronickou tvář letos obohatí Skrillex, Martin Garrix a Fred again.., nebo také Marc Rebillet, jehož každé vystoupení, které české publikum rovněž mohlo vidět na nedávném festivalu Metronom, je unikátní improvizací. S vlastním DJ setem vystoupí i Victoria De Angelis, jinak známá jako baskytaristka z Maneskin.

Naopak tvrdší kytarovou hudbu zastoupí například ostrá dívčí dvojice Nova Twins, irská parta Fontaines D.C. nebo americká kapela Dead Poet Society, která svým zvukem připomíná Royal Blood. Dále zahraje křehká Islanďanka Aurora, anglický písničkář Tom Odell, instrumentální post-rocková kapela God Is An Astronaut, rapper Stormzy, rap i rock kombinující Grandson a na dvě stovky dalších muzikantů.