Zatímco do Šumperku letos v listopadu přijedou hudebíci jako Cerdric Burnside, Eric Bibb či Chuck Prophet, na chicagském festivalu, kde v minulosti nesměly chybět legendy jako jsou B.B. King, Buddy Guy či Etta James, letos zazáří King George, Tucka, Pokey Bear, Lenny Williams, Theodis Ealey, či J’Wonn. Čtyřdenní akce oslavuje minulost, přítomnost i budoucnost blues a její zásadní část se koná v Millenium Parku, s doprovodnými koncerty na různých místech ve městě. To hlavní se ovšem odehrává na třech pódiích v parku, především v architektonicky zajímavém Jay Pritzker Pavilionu. Na Chicago Blues Festivalu pravidelně hrají držitelé cen Grammy i prestižní žánrové Blues Music Award.
Blues Music Award uděluje americká Blues Music Foundation. Ta rozhoduje také o ceně Keeping Blues Alive, jejímž držitelem se v roce 2019 stal právě oblíbený šumperský festival. A jeho pořadatelé, kteří se pravidelně snaží kus (nejen) Chicaga a jeho hudby přivézt do Šumperku, se letos rozhodli situaci otočit a vypravit se spolu s nejvěrnějšími příznivci za blues v rámci Chicago Blues Tour 2024 do Chicaga. Hlavním bodem programu bude návštěva festivalu, nicméně organizátoři a dvě hlavní osobnosti tvůrčího týmu Blues Alive, dramaturg Ondřej Bezr a hudební agent Štěpán Suchochleb, mají v plánu víc. Přejí si město, kde po velké požáru v roce 1871 vznikly první mrakodrapy, působili tu význační architekti Frank Lloyd Wright nebo Ludwig Mies van der Rohe, ve zdejších galeriích i veřejných budovách se nacházejí díla Marka Chagalla, Salvadora Dalího a mnoha impresionistů, prozkoumat důkladněji.
Před dvěma lety byla jednou z hvězd Chicago Blues Festivalu Shemekia Copeland, kterou letos v červenci čeká premiéra v Praze
Především se ale chystají kráčet po stopách blues, aby načerpali novou inspiraci. Ať už to bude při návštěvě labelů Alligator a Delmark Records, expozice připomínající historii slavného vydavatelství Chess Records i jejich basistu, skladatele a aranžéra Willie Dixona, či míst slavných historických klubů jako Checkerboard Lounge, Theresa's Lounge, Pepper's Lounge, Smitty's Corner nebo 708 Club. Dnes nepříliš nápadný dům Muddyho Waterse, kterým kráčely dějiny blues, nelze vynechat.