Reklama
Obrázek k článku Pohodář Sting se vrátil ke kořenům The Police. Metronome skončil hity
| Ondřej Kubín | Foto: Marek Reinoha

Pohodář Sting se vrátil ke kořenům The Police. Metronome skončil hity

Desátý ročník festivalu Metronome zakončil Sting. Přijel v sestavě s kytaristou a bubeníkem jako v dobách The Police a zahrál to nejlepší ze své diskografie.

Reklama
Reklama

Gordon Summer alias Sting je v Česku v posledních letech jako doma. Loni hrál na festivalu Colours of Ostrava a později na samostatném koncertu v Brně, letos se vrátil do Prahy na Metronome. To vše v rámci svého turné s názvem Sting 3.0, kde se vrací ke kořenům The Police.

Sting ve verzi 3.0 hraje v minimalistické trojčlenné sestavě (stejně jako The Police) s kytaristou a dlouholetým spolupracovníkem Dominicem Millerem a s bubeníkem Chrisem Maasem. Samostatný Sting hraje na baskytaru a zároveň zpívá a byť to není žádná novinka, stále je obdivuhodné, jak skvěle u toho zvládá držet rytmus. Koncert začal hned zostra písní Message in a Bottle a následně střídal materiál ze svých sólových alb s The Police přibližně půl na půl. Z jeho vlastních nechyběl Englishman in New York, Fields of Gold, Shape of My Heart, z těch policejních zase Every Little Thing She Does Is Magic, Every Breath You Take a samozřejmě Roxanne.

Byl to bezmála dvouhodinový plnohodnotný koncert, Sting stihnul přes dvacet skladeb, hrál, zpíval a působil naprosto uvolněně a spokojeně. Jeho aktuálních 74 let bych mu rozhodně netipoval. Občas řekl k písni krátký úvod, opakovaně poděkoval českými slovy „děkuju, Praha“. V sestavě s Millerem a Maasem hrají písně v syrových rockových aranžích prostě jen s basou, bicími a kytarou. Působí to živě, syrově a přitom naprosto dostatečně plně. Prostě rockové power trio se vším všudy.

V přídavku se kapela vrátila s Roxanne, u které se celé Letňany rozsvítily červeně a publikum sborově zpívalo se Stingem, zdaleka ne poprvé za ten večer. Pak si Sting ještě poprvé za celý koncert vzal do rukou místo basy kytaru a zahrál na ni jemnou skladbu Fragile a pak už se definitivně rozloučil. Sliboval, že se ještě uvidíme. Věřím mu to.

Skončil tak desátý ročník festivalu Metronome. Přesun z Výstaviště do Letňan se obzvlášť kvůli aktuálním vedrům neukázal jako příliš šťastný, minimálně druhý a třetí den se ale organizátoři opravdu snažili, co se týče distribuce vody zdarma. Během tří dnů festival nabídnul tři velká nezkrácená vystoupení headlinerů, z nichž zejména strhující Nick Cave bude patřit mezi nejlepší koncerty tohoto roku. Kromě toho zahrály slavné i nastupující kapely napříč žánry, představil se kovboj s medovým hlasem Orville Peck, shoegazoví Slowdive, skandinávská popová zpěvačka Lykke Li, zahráli Manic Street Preachers i Razorlight, můj osobní festivalový objev Smerz nebo český objev roku Marie April. 

Sting, 21. červen 2026, Metronome Prague

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama