Obrázek k článku Seznamte se s MAZ Univerze. Po lucemburské smršti rapu a kytar blázní festivaly
| Lukáš Rešl | Foto: Shoensiegel

Seznamte se s MAZ Univerze. Po lucemburské smršti rapu a kytar blázní festivaly

Vycházející hvězda lucemburské hiphopové scény MAZ Univerze nadchla publikum Rock for People. Nyní míří na slovenskou Pohodu – na letiště v Trenčíně přijede s novým singlem a naladěn atmosférou velkých festivalů.

V době fúzí a kombinací všemožných žánrů MAZ Univerze zřejmě tolik posluchačů svým emorappovým akcentem nepřekvapí, přesto svými odkazy na punkovou a metalovou hudbu přináší scéně svébytnou podobu energické a zároveň trochu ponuré a zádumčivé muziky. Již prvními singly na sebe výrazně upozornil v rodném Lucembursku, kde již získal řadu ocenění včetně ceny Luxembourg Music Awards (2022) za nejlepší živé vystoupení.

V loňském roce začal MAZ Univerze rapidně expandovat – zahrál si na mnoha festivalech včetně nizozemského ESNS i maďarského Szigetu. Svými nesmírně živými vystoupeními nadchl i pořadatele Rock for People, kteří ho letos představili na jednom z menších pódií, kde spustil energické peklo. Na rozdíl od jiných totiž rapper vystupuje naživo za doprovodu úderné bicí soupravy a ostře zkreslené kytary. Díky tomu jsou jeho koncerty vstutku „živé“, a nejedná se tak v jeho případě o pouhé frázování slov do pozadí playbacku. Není proto divu, že o mladého rappera roste zájem po celé Evropě.

„Hrát na tak velkém a jedinečném festivalu, jako je Pohoda, je něco, co jsem si nikdy nepředstavoval. Na toto vystoupení jsem čekal a připravoval se mnoho měsíců. Slibuji výbušnou, upřímnou a emotivní show. Jsem neuvěřitelně nadšený... Doufám, že se tam uvidíme!“ říká před slovenskou štací MAZ Univerze. Tomu jen den před sobotní show (13. července) na Pohodě vychází nový singl s názvem Down The Rabbit Hole, na kterém spolupracoval s dalším rapperem Nallasem.

Down The Rabbit Hole by měla být zároveň poslední písní před vydáním rapperova nového alba s titulem Little Prince. Tematicky by měla pojednávat o „objevování neznámého a o tom, jak důležité je pro nás všechny růst a rozvíjet se jako lidé“. MAZ Univerze novým počinem tak naváže na alba Immortalisation (2018) a Sleepwalker (2019), a také na nedávno vydané EP Emo Season (2023), ze kterého nejvíce rezonují skladby School Reunion a Hope, jež ovládly rádia po celém Lucembursku.