Obrázek k článku Smutný pátek. Zemřel baskytarista Paul Ryder, průkopník z Happy Mondays
| Jarda Konáš | Foto: Profimedia

Smutný pátek. Zemřel baskytarista Paul Ryder, průkopník z Happy Mondays

Fenomén zvaný Madchester je zase o něco tišší. Kultovní kapela Happy Mondays přišla o svého zakládajícího člena.

Paul Ryder se svým bratrem Shaunem založili Happy Mondays už v roce 1980. S kapelou stáli u samého zrodu kultu jménem Madchester, éry 80. a začátku 90. let, během které se anglické město Manchester stalo středobodem britské klubové hudby a klub Haçienda středobodem Manchesteru. V tomto období dalo město světu kapely jako Joy Division, New Order, Stone Roses, Charlatans nebo právě Happy Mondays. Ti byli pro svou pověst neřízených střel a drogových labužníků miláčky publika, hudebních novinářů i jiných umělců. Ostatně, známý snímek Nonstop párty o celém fenoménu Madchesteru je z velké části věnovaný i Happy Mondays. Už kvůli těm historkám.

Ryder vydržel v kapele až do jejího rozpadu v roce 1993. Na konci dekády se dali krátce dohromady, ale dalšího reunionu v roce 2004 už se Paul Ryder neúčastnil. Měl jiné plány, věnoval se sólové dráze, herectví (ve zmíněném snímku Nonstop párty si zahrál gangstera) a skládání hudby pro televizi. Vystupoval i jako DJ.

V roce 2012 přišel třetí comeback Happy Mondays. Byli u toho všichni původní členové včetně Paula Rydera, který tou dobou žil v Kalifornii. Žádnou novou desku už sice nevydali, ale nárazově vystupují dodnes, naposledy hráli minulý měsíc na festivalu Bigfoot.

Paul Ryder zemřel ráno v pátek 15. července, příčina smrti nebyla uvedena. Kapela na svých sítích vydala smuteční prohlášení a požádala fanoušky o soukromí pro sebe, známé i Paulovu rodinu. Smutek nad odchodem "průkopníka a legendy", ale také kolegy a kamaráda už vyjádřili na svých sítích New Order, Ian Brown, Andy Bell nebo tehdejší rezidentní dýdžej klubu Haçienda, dnes spisovatel Dave Haslam.