Obrázek k článku Na festival Grape se vrací syčák Yungblud i Foals. Silná bude i elektronická scéna
| wlado | Foto: Johnathan Weiner

Na festival Grape se vrací syčák Yungblud i Foals. Silná bude i elektronická scéna

I festivaly u sousedů na konci roku lákají na první oznámená jména. Na Grape festival, který se bude konat od 11. do 12. srpna 2023 na Letišti Trenčín, se vrací Yungblud, který zde zazářil už v samých začátcích své slávy. Podruhé zde zahrají i Foals. Fanoušci elektroniky se mohou těšit na vystoupení Moderat a M83.

„Grejp is grejt“ je heslo, které roky opakuji pokaždé, když se mě někdo zeptá, proč se s železnou pravidelností v létě vydávám na cestu na východ k našim sousedům na Slovensko. Útulný festival na letišti v Piešťanech (ano – opravdu to tak organizátoři vždy uměli, že jste se na takovém místě cítili útulně) a kvalitní selekce kapel – to byly devízy tohoto slovenského festivalu. Po problémech s městem a letištěm se organizátoři museli rozhodnout, kam se z toho mnou oblíbeného místa posunou a vybrali si Trenčín – letištní plochu, která je už spoustu let srostlá s největším slovenským festivalem a to Pohodou. Nyní se již podruhé Grape do Trenčína vrací a tento týden oznámili organizátoři první velká jména – nezbývá než uznale pokývat hlavou a začít plánovat cestu.

Yungblud se vrací

Syčák a uličník, vlastním jménem Dominic Harrison, dnes relativně velké jméno britských ostrovů a vlastně evropského formátu s věrnými fanoušky, kteří se označují jako Black Hearts Club, už na festivalu Grape jednou vystoupil.  Bylo to před pěti lety, odpoledne za spalujícího sluníčka v jednom z malých stanů – šel jsem na něj na doporučení kamaráda Vojty, se kterým jsem v Piešťanech byl. Sám jsem ho prakticky neznal. Když jsem odcházel, věděl jsem, že když si to sám nezkazí, dotáhne to Yungblud daleko. Svojí energií si okamžitě získal těch pár stovek fanoušků, kteří určitě nešli najisto a spíš se nejprve schovávali před sluníčkem. Po koncertě ale odcházeli zpocení výrazně víc, než kdyby se slunili. Od té doby stihnul Yungblud vydat tři desky, získat spoustu prestižních cen a začal vyprodávat velké sály – stala se z něj hvězda z titulků velkých magazínů a angažuje se i v řadě sociálních a společenských témat. Je jasné, že tentokrát už to nebude vystoupení pro pár fanoušků, ale hlavní act dne. Bude to velká show se spoustou světel a bude to nahlas – ale věřím že v tom pořád zůstala energie a náboj a těším se.

Přivolají Foals bouřku? 

Vždycky když někomu řeknu, že nejsem fanoušek Foals, diví se – ano i já dokážu uznat preciznost a hitovost jejich první desky Antidotes z roku 2008, ale prostě jsem se nikdy fanouškem nestal. Mimochodem, ročník 2015, kdy Foals v Pišťanech vystoupili, měl asi největší problém s bouřkami ze všech, a to jsou „Grapeovské bouřky“ takovým evergreenem a pravidelní návštěvníci to dobře vědí, že aspoň jednou se přežene pořádný lijavec. Angličtí hudebníci nyní přijedou do Trenčína se svojí sedmou řadovkou Life Is Yours (2022) a i já musím říct, že singly Wake Me Up a 2am jsou prostě hity jako prase. Velmi pravděpodobně se půjdu podívat. Kdo ví, třeba se budu vracet do Prahy s nějakým merchem a nakonec si k sobě s Yannisem a jeho spoluhráčema najdeme cestu – Hříbátka (Foals znamená v překladu právě hříbě) jsou navíc ve formě a říká se, že jejich koncerty jsou aktuálně fantastické – tak uvidíme!

Grape rozvibrují i Moderat 

Německé trio Moderat je kult – pamatuji si jejich koncert ve Velkém sále pražské Lucerny, kde se doslova potily i stěny a měl jsem strach, že sál exploduje. Pamatuji si také jejich koncert v Piešťanch – vlastně snad i poslední koncert, než oznámili, že si dají na chvíli oddech. Plná plocha tančících lidí, neuvěřitelné projekce, lasery a zvuk, který vám rozvibroval poslední kost v těle. Sem rád, že se Sascha, Gernot a Sebastian dali zase dohromady a byť mě jejich návratová deska More D4ta tolik nechytla, tak vím, že síla jejich živého koncertu mě smete. Pokud jste nestihli koupit lístky na jejich vystoupení v pražské Foru Karlín, udělejte si výlet na Slovensko pod trenčínský hrad. S prvními tóny skladby Reminder, kterou poslední dobou začínají svoje sety, uvidíte a uslyšíte, jak má vypadat moderní elektronická show žánrově někde mezi technem, housem nebo IDM. Ale hlavně jsou to pořád písničky a intenzivní hlas a projev Saschy Ringa (vystupující i s vlastním projektem Apparat) vás dostane a nepustí.

Známí neznámí M83

Původem francouzská kapela M83 – pokud vám to podle názvu nic neříká, nezoufejte a napište si do oblíbené streamovací platformy název a písničku Midnight City. Hned poznáte, že je znáte. Na YouTube se počet přehrání videoklipu k této písni blíží skoro ke čtyř set milionům. Nejedná se však o žádné one hit wonders – koncerty M83 jsou radost, elektronika s kytarami, popové nápěvy charakteristického hlasu zpěváka Anthony Gonzalese, ale i až skoro shoegazeové plochy. To vše umí M83 obsáhnout a byť kapela funguje už přes dvacet let, pořád hýří energií – od poslední desky DSVII z roku 2019 už navíc uběhl nějaký čas, a tak lze spekulovat, jestli třeba nepřijedou Francouzi s novým materiálem...