Další zkoušku, jak je to s rizikou šíření na koncertech, provedli pořadatelé španělského festivalu Primavera Sound. V klubu pro 1600 lidí uspořádali v půlce prosince akci s názvem PRIMACOV, kam pozvali 1000 návštěvníků. 463 z nich pustili na koncert, zatímco 496 zařadili do kontrolní skupiny a do klubu nevpustili. Všichni účastníci museli mít roušku, nebylo ale nutné dodržovat žádné rozestupy. Návštěvníci mohli také zpívat a tančit.
Program trval pět hodin, zahrnoval dva koncery a dvě dýdžejské sessions. Průměrně každý návštěvník na akci strávil kolem dvou hodin a čtyřiceti minut. Autoři experimentu sledovali i funkčnost ventilace, která zajišťovala správnou cirkulaci vzduchu.
Všichni účastníci se před vstupem podrobili antigennímu testu na Covid-19, který byl negativní. Když se po osmi dnech dostavili na kontrolní testy, žádný z 463 lidí, kteří byli v sále, nebyl infekční. Z kontrolní skupiny nemoc propukla u dvou lidí a měla slabý průběh.
„Prokázalo se, že při dodržení bezpečnostních pravidel a použití antigenních testů, koncerty nezvyšují riziko nákazy Covid-19,“ zveřejnili na konci roku svůj závěr autoři studie podpořené španělskými zdravotnickými organizacemi.
Další podrobnosti si můžete přečíst přímo na webu festivalu Primavera Sound zde.