Obrázek k článku Kabát změří síly s hrdiny glam metalu Mötley Crüe a Def Leppard
| Jarda Konáš | Foto: Ondřej Pýcha, Profimedia, Koláž ŠH

Kabát změří síly s hrdiny glam metalu Mötley Crüe a Def Leppard

V pražských Letňanech se 2. června na festivalu Prague Rocks objeví hned několik vynikajících kapel, které se na jednom pódiu už možná znovu nikdy nesejdou.

Těžko hádat, koho to napadlo, dát dohromady společné turné Mötley Crüe a Def Leppard, ale je to vynikající kombinace. Obě kapely svého času spoluvytvářely glam metal, žánr propojující tvrdé kytary a prvky typické spíš pro pop music, tedy chytlavé melodie, refrény zapamatovatelné na první dobrou a sem tam i nějakou tu baladu.

Největší pozornost na sebe nejspíš strhnou Mötley Crüe, protože přímo ztělesňují esenci hesla „sex, drogy a rokenrol“. Řada fanoušků se doteď baví historkami z autobiografické knihy Dirt. Není divu, že podle ní vznikl jeden z nejšťavnatějších muzikantských filmů posledních let. Mötley Crüe vždycky uměli přitahovat pozornost, jak se můžete dočíst v našem nedávném článku. Zároveň dokázali k žánru přitáhnout i nové posluchače díky hitům jako Dr. Feelgood nebo Girls Girls Girls, jehož klip svého času díky přílišné nahotě odmítala hrát MTV.

Def Leppard sice nemají takovou divokou pověst, v rámci žánru si ale svým přínosem s Mötley Crüe v ničem nezadají. „Ne každý si uvědomí, že tito pánové nehrají jen pro potěchu davů. Ztělesňují taktéž úžasnou technickou kvalitu. Mají v sobě všechno,“ prohlásil kytarista Queen Brian May, když v roce 2019 uváděl Def Leppard do Rock and rollové síně slávy. Přesně to je důvod, proč se vždycky tak trochu cukám, když slýchám: „Def Leppard…jó, to jsou ti s jednorukým bubeníkem!“

Dvojici velkých kapel doplní ještě Kabát, švédští glamrockeři Eclipse a australští Wolfmother. Právě na ně jsem zvědavý úplně stejně jako na hlavní hvězdy večera. Je sice pravda, že z původní sestavy, která před osmnácti lety vydala výtečný eponymní debut, zůstal už jen frontman Andrew Stockdale. S každou další deskou ale dokazoval, že Wolfmother dokáží do jedenadvacátého století přenést hardrockovou pochodeň.

Prague Rocks zkrátka pro fanoušky staršího rocku nabízí v jednom dni hned několik vynikajících kapel. A je celkem pravděpodobné, že Mötley Crüe, Def Leppard, Kabát, Wolfmother a Eclipse už se znovu na jednom pódiu nesejdou. Takže tu máme bigbít all inclusive!