Obrázek k článku Geniální samouk Vincen García: „Za vše vděčím internetu. V Brně to bude šlapat!“
| Ondřej Kubín | Foto: Groove Brno

Geniální samouk Vincen García: „Za vše vděčím internetu. V Brně to bude šlapat!“

Španělský virtuos Vincen García dnes patří k vyhledávaným baskytaristům v žánrech jazzu a funku. Díky videím na Instagramu se dostal k hraní s Corym Wongem, chystá online kurz i vlastní model baskytary a vydal první sólovou desku. Své umění u nás předvede živě na festivalu Groove Brno, který se letos koná poprvé jako open air 11.–12. 7. na Brněnské přehradě.

„Bylo mi šestnáct a s kamarády ze školy jsme chtěli založit kapelu. Od té doby jsem se učil na basu,“ vypráví Vincen o svých začátcích. Učil se z knížek, z videí na YouTube, podle svých oblíbených alb… „Taky jsem pár měsíců bral lekce u jednoho místního učitele, abych si doplnil teorii,“ vypráví svůj příběh baskytarista, který na sebe strhává čím dál větší pozornost hudebního světa.

Jak jste se dostal ke spolupráci s kytaristou Corym Wongem?

S Corym jsme byli v kontaktu už delší dobu, komentoval nějaká moje videa na Instagramu, trochu jsme si psali… Říkal jsem mu, že když bude v Evropě a bude potřebovat basáka, moc rád si s ním zahraju. Vlastně jsem si ani nemyslel, že si to bude pamatovat, ale pak mi jednou zavolal, že mu za dva dny začíná turné a jeho basák právě onemocněl. Myslím, že se Corymu líbilo, jak hraju, a mně se zase líbilo, co dělá on. A to je skvělé na sociálních sítích, že se takhle může propojit muzikant z Valencie ve Španělsku s někým v USA.

Vy jste poměrně hodně aktivní na Instagramu a YouTube. Myslíte si, že je to v dnešní době pro hudebníky nezbytné?

Je to jeden z nástrojů hudebního byznysu, můžete ho používat a nemusíte. Ale mně to hodně pomohlo. Díky sítím můžete prezentovat svoji tvorbu celému světu, já jsem díky tomu mnohokrát dostal práci.

Dokonce teď připravujete vlastní online kurz baskytary?

Už nemám čas učit lekce, tak jsem si říkal, že by bylo fajn natočit kurz. Je tam trochu od všeho – různé techniky hry, něco k hraní sól, improvizaci, skládání… Hodně jsem se soustředil na to, jak to všechno uplatnit v praxi, abych ukázal, jak k tomu sám přistupuju.

Povězte mi víc o vašem sólovém albu Ventura.

Je to moje první sólovka, tak to pro mě znamená hodně. Snažil jsem se, aby to nebylo příliš „basácké“ album, chtěl jsem, aby to byly primárně písničky, ne virtuózní
baskytarová exhibice. I když styl samozřejmě nezapřu. Slapuju tam jenom v jedné nebo dvou skladbách, v jedné písničce mám zpěvačku, je to stylem trochu do soulu, a jinde mi zase hostuje rapper. A teď si hodně užívám, když to hrajeme naživo, měním tam některé aranže a je to trochu jako hrát covery vlastních písní.

Jakou máte teď kapelu?

Zvolil jsem si formát kvintetu. Hraje se mnou americký bubeník Ben Wirjo, kytarista Andoni Narvaez z Baskicka, trumpetista Manu Pardo a saxofonista David Cases, oba z Valencie. Myslím, že nám to dobře šlape, rád vám to v Brně předvedu.

Hrajete na baskytary Yamaha. Proč právě tahle značka?

Líbí se mi, že jejich zvuk není ani příliš tradiční, ani příliš moderní, jsou to prostě normální basy. A zvuk si pak dotváříte prsty. S Yamahou spolupracujeme už několik let, dělal jsem pro ně videa a produktové prezentace a teď pracujeme na mém vlastním modelu baskytary, přesně podle mých požadavků.

Co byste poradil začínajícím basákům?

Když hrajete, nepřemýšlejte nad tím, kolik hodin jste cvičili dnes a kolik včera. Jasně, je potřeba se připravit, ale potom při hraní už buďte myšlenkami v přítomném okamžiku a užívejte si to.

Seznamte se

Vincen García je baskytarista z Valencie ve Španělsku. Přestože je převážně samouk, vyrostl z něj vyhledávaný virtuózní hráč. Prošel mnoha kapelami, hrál s Corym Wongem nebo Jesúsem Molinou, až v roce 2023 vydal své první sólové album Ventura.

Groove Brno

Groove Brno má už dlouholetou tradici podzimní série koncertů, letos se ale poprvé představí v novém koncentrovanějším formátu – jako dvoudenní open-air festival na břehu Brněnské přehrady. Během 11. a 12. července tu kromě Garcíi vystoupí třeba americký kytarista Cory Wong, norská kapela Jaga Jazzist, nizozemská saxofonistka Candy Dulfer nebo domácí B-Side Band.