Obrázek k článku Fotrové založili Chrpy. Příběh nové pop punkové kapely, co chce Anděla i arénu
| wlado | Foto: Vojtěch Kuřátko

Fotrové založili Chrpy. Příběh nové pop punkové kapely, co chce Anděla i arénu

Jan Vegy Táborský, Josef Stoláč Stolárik, Tomáš Tomsn Bursík a Tomáš Blažek. Kámoši, kteří dřív potřebovali znát hlavně jasná čísla a cítit progres. Dneska na vnější atributy úspěchu kašlou a konečně si založili kapelu, která hraje to, na čem její členové vyrůstali – tedy na pop punku. Svou verzi pojmenovali jako dadrock a rozhodli se, že budou zpívat česky. Seznamte se s kapelou Chrpy.

Proč název Chrpy?

Jan Vegy Táborský: Zpíváme česky a chtěli jsme český název. Mám dceru Alici, která po mně zdědila to, co já po svojí mámě a ona po své – staré leporelo od Jitky Novohradské s názvem Prázdniny. A v něm jsou chrpy. Je to bylina, která může mít pod květem ostny jako kaktus, což navíc odkazuje na naše oblíbené kapely z Kalifornie. To slovo se nám navíc líbí i proto, že obsahuje specifická česká písmena Ch, R a Y.

Jaké kalifornské kapely máte rádi?

Vegy: Jsme ovlivněni kapelami jako Blink-182, Sum 41 a New Found Glory, z emo vlny nás baví například Taking Back Sunday, Brand New, Jimmy Eat World anebo Further Seems Forever.

Tomáš Blažek: Já jsem pop punk zas tolik rád neměl, poslouchal jsem vždycky spíš třeba Casualties a O! punk.

Vegy: Celý život jsem chtěl mít kapelu, která by něco takového hrála, ale stejně tak jsem celý život narážel na kamarády, kteří chtěli hrát něco jiného. A tak jsem hrál to, co chtěli oni. Teď jsem se ale rozhodl, že přišel čas to napravit. Na zapíječce mojí dcery jsem se Tomsnem opil a kapelu jsme založili na baru.

Tomáš Tomsn Bursík: Ale vlastně až na druhý pokus. Jednou už jsi mi říkal, že chceš takovou kapelu založit, a já tě s tím poslal do prdele, protože každý jsme měli X dalších kapel, a já měl tehdy navíc čerstvě dítě. Na druhý pokus už jsem ale viděl, že to myslíš vážně. Hned na začátku jsme si nastavili opravdu přísný režim, protože jsme už moc staří na to, abychom se jen tak sešli ve zkušebně, něco skládali a za týden to zapomněli. Vegy navíc má know-how, pracuje ve studiu, a tak jsme šli rovnou točit demáče. Hned na prvním takovém sezení mi Vegy dal kytaru a řekl, ať hraju. Já sice neměl nic připraveného, ale něco jsme nakonec dali společně dohromady. Pak mi strčil mikrofon, abych zpíval, napsal jsem tedy text a společně jsme hned udělali písničku, kterou jsem pak pustil Pepovi. Ten se k nám na další session přidal, a když to začalo dostávat obrysy, začali jsme hledat bubeníka.

Tomáš: S Vegym spolu hrajeme ve Wild Tides. Hned když jsem se ke kapele přidal, mluvil o tomhle projektu. Jsem rád, že mě k němu přizval.

Tomsn: Během dvou měsíců jsme udělali materiál prakticky na celou desku, pak to ale nějak zapadlo. Každý začal řešit věci mimo Chrpy a najednou se nám nedařilo se tak často scházet. Naštěstí jsme se ale zase domluvili a aktuálně připravujeme první singl.

Proč jste se rozhodli pro texty v češtině?

Tomsn: Pokusy s anglicky zpívajícími kapelami máme za sebou. Nejde přímo o to, že když nám to nevyšlo anglicky, zkusíme to česky, ale mě skládání a psaní českých písniček vždycky fascinovalo. Ambice máme a v tomto žánru jsme dost možná průkopníci, čímž nechci říct, že by tady česky zpívající emo-punkrockové kapely nebyly. Ale kombinace, o kterou se snažíme my, je dost specifická. Cílíme na lidi, jako jsme my sami, tedy na lidi, kteří takovou hudbu už možná přestali poslouchat a přestali taky chodit na koncerty. Čeština tomu bude slušet. Texty píšeme s Pepou společně. Jasně že se v nich projeví naše vlastní zážitky, vztahové věci, střípky z našich životů. Hodně přemýšlíme nad náladou, kterou z našich písniček cítíme, a společně jsme schopni dotáhnout to do detailů.

Josef Stoláč Stolárik: Hned si dáváme zpětnou vazbu, což jsem nikdy předtím nedělal. Jde to přirozeně, není to tak, že bychom si řekli, že uděláme například protiválečný song a začali ho na sílu skládat. Je samozřejmě možné, že se držíme nějakých klišé, věcí, které zažívá každý. Ale jsme to my, není to kalkul.

Zmínili jste, že dneska už lidi nechodí na koncerty. Co když je svou hudbou nedokážete přivést zpátky?

Vegy: Je to hudba pro naše kamarády a vrstevníky, kteří vyrůstali na stejných kapelách jako my. Často už mají vlastní děti a ty děti odrůstají a začínají poslouchat hudbu jako jejich rodiče. Takže cílíme vlastně na dvě generace zároveň.

Tomsn: Je důležité říct, že my si touhle kapelou děláme velkou radost. Dřív jsem možná potřeboval spíš čísla a progres. Dnes cítím, že úspěch je těch pár nahraných písniček. Věřím, že na výsledku je to znát a že to lidi ocení.

A jak je to s tou O2 arenou?

Vegy: Nejdřív vyhrajeme Anděla, pak hned O2 arena. Takže zhruba jaro 2026.

Tomsn: Ano, je důležité být skromný a mít nízké ambice.

Seznamte se

Chrpy jsou Jan Vegy Táborský známý například z Wild Tides nebo The Prostitutes, Josef Stoláč Stolárik, který s dalším členem Tomášem Tomsnem Bursíkem hrál v kapele Just for Being, a bubeník Tomáš Blažek, který aktuálně bubnuje například ve Sleep Twitch a ve Wild Tides. Rozhodli se, že začnou hrát hudbu, kterou mají rádi – tedy pop punk, jako dělají jejich oblíbení Blink-182, a že budou psát české texty. Aktuálně vydávají singl a v průběhu jara by mělo následovat EP. Natáčelo se u bubeníka kapely Skywalker Damiana Kučery. „Je to skvělý producent a multiinstrumentalista. Navíc poslouchá kapely, které máme rádi, a vychází ze stejných kořenů, takže to byla jasná volba. Chtěl bych mu poděkovat za to, kolik toho pro nás producentsky udělal,“ vzkazuje Vegy.