Obrázek k článku Legendární Progres 2 oslaví 55 let na scéně. Komunisté je málem zadupali
| Petra Divoká | Foto: Live Nation

Legendární Progres 2 oslaví 55 let na scéně. Komunisté je málem zadupali

Před padesáti lety se jejich první LP s názvem Barnodaj stalo deskou roku podle časopisu Melodie. Vznikly ale už o pět let dříve, což 20. března 2023 připomenou narozeninovým koncertem v Lucerna Music Baru v Praze.

Jednu ze zásadních kapel českého rocku založili Zdeněk Kluka a Pavel Váně v roce Pražského jara, což předznamenalo nesnadné první roky uskupení, které se v začátcích jmenovalo Progress Organization a přes nejrůznější peripetie a proměny funguje dodnes.

„Ačkoliv byl zmíněný alternativní kulturní život v Brně stále docela živý, tlak normalizace proti bigbítu byl už velmi silný. Brzy jsme pochopili, že to dál neustojíme. Navíc jsme si uvědomovali, že si takhle nejsme schopni vydělat ani na nástroje a aparaturu,“ vzpomínána webových stránkách skupiny na sedmdesátá léta Pavel Váně, který tehdy na čas přijal pozvání Fedora Freša do kapely Collegium Musicum Mariána Vargy. Kromě toho doprovázel na pódiu i ve studiu různé interprety české pop music.

Přestože muzikanti kapelu oficiálně rozpustili, občas spolu hráli a počátkem sedmdesátých let nahráli zmíněný úspěšný debut, na který navázali o tři roky později albem Mauglí, částečně inspirovaném Kiplingovou Knihou džunglí. Ten už šel ven pod názvem kapely Barnodaj. "Bigbíťáci zase pohromadě – rozklad zajetého popíkového poklidu byl na cestě,“ píše o této etapu Váně. „Pár let to sice trvalo, ale nakonec jsme se rozhodli definitivně se vrátit k bigbítu.“

Nová éra kapely se pod názvem Progres 2 počítá od roku 1978, kdy vznikla první česká rocková opera Dialog s vesmírem.  Následovala další více i méně koncepční alba. Naposledy před čtyřmi lety kapela vydala album Tulák po hvězdách inspirované stejnojmennou knihou Jacka Londona.

Jediný hudebník, který byl v kapele po celou dobu, byl bubeník Zdeněk Kluka. Nyní s nimi hrají ještě Roman Dragoun na klávesy a Miloš Morávek na kytaru. Kapela aktuálně pracuje na dalším, opět tematickém albu. Na koncert k padesáti pěti letům kapely si přizvali řadu hostů a bývalých členů.