Obrázek k článku Příběhy hlubin jednoho tónu. Mistr australského didgeridoo křtí nové album
| Šárka Hellerová | Foto: Blanka Kříkavová

Příběhy hlubin jednoho tónu. Mistr australského didgeridoo křtí nové album

Hostem koncertu, jenž potěší milovníky ambientní hudby, bude Dan Bárta. 24. května zazní na Novoměstské radnici v Praze skladby s intimní až melancholickou atmosférou.

„Mám rád exentrické hudební výlety i experimenty, ale to na této akci nečekejte. Přijdte si užít společný ponor do zvuku australského didgeridoo,“ říká Ondřej Smeykal, který novou nahrávku s lakonickým názvem Didgeridoo 2022 zasvěcenou dechovému hudebnímu nástroji australských domorodců, již obdrží každý návštěvník koncertu, vydává po čtyřech letech. 

Na albu hudebníka, jenž je americkým webem Didge Projekt řazen mezi deset nejlepších didgeridoo hráčů na světě, zní kromě tohoto nástroje i Ondřejovy gongy. „Skladby vznikaly dlouho, nesou intimní náladu, možná až melancholickou,“ říká Smeykal o nových skladbách. „Sám jsem netušil, když přicházely na svět, jak moc popisují současnou dobu. Tedy alespoň mně to tak připadá.“ 

Skladba Protected By Your Love z alba Singing Didgeridoo II

Ondřej Smeykal začínal jako samouk, později působil ve skupině Wooden Toys vedené Australanem Ianem Woodem. Dnes zní tradiční aboriginský nástroj v jeho podání na řadě nahrávek, například na desce Fontanella Moniky Načevy, v projektu Vivaldianno či v příležitostném spojení trojice hrajících výtvarníků – kromě Smeykala i Petra Nikla a Milana Caise – skupiny Sváteční pop. Kromě sólových koncertů pořádá Smeykal ve spojení s Bearem Love, britským hráčem na gongy a navažským indiánem Andrewem Begay koncertujícím na indiánské flétny pravidelné letní Výpravy. Uprostřed léta vás pozve na letní festival Potulný hudební klub.