Obrázek k článku PREMIÉRA: Štěstí pláchlo. B-Side Band zhudebnil partnerskou krizi
| Šárka Hellerová | Foto: Ferdinand Mazurek

PREMIÉRA: Štěstí pláchlo. B-Side Band zhudebnil partnerskou krizi

Skladba 40 týdnů brněnského B-Side Bandu má ale překvapivý happy end. Třetí singl autorské etapy kapely předznamenává podzimní desku Tam a zpět.

Pomineme-li poměrně odhalující název, roztančená novinka se zdá na první pohled být jasnou rozchodovkou. Ve skutečnosti ale řeší něco trochu jiného. Zatěžkávací zkoušku, kterou pro některé partnery znamená čerstvé rodičovství. Tedy jeho samotný počátek – 40 týdnů před narozením dítěte. Text napsal přítel kapely Martin Kudlička, hudbu složil spolu se saxofonistou, skladatelem a aranžérem B-Side Bandu Pavlem Zlámalem.

„Nápad na tuhle píseň přinesla doba covidová. Zákazy a omezení mající za cíl vykázat virus za humna lidského společenství, vnesly do mnoha partnerských vztahů jako vedlejší efekt nemoc ponorkovou. Stalo se to i páru zachycenému v této písni. On se však rozhodl něco s tím udělat. Nechá ji doma a vyrazí vyřídit pár svých věci. Cestou zpátky se zastaví v obchodě a nakoupí delikatesy na intimní večírek ve dvou. Ten se nakonec vydaří tak skvěle, že je z toho dítě na cestě. Z těch dvou bude brzy rodina, a to je těžký soupeř i pro epidemii,“ vysvětluje Martin Kudlička pozadí vzniku skladby, jejíž vydání doprovází jásavý barevný videoklip inspirovaný americkými televizními pořady 70. a 80. let. Hlavní roli v něm vizuálně kromě osmnácti členů kapely v čele se záměrně přehnaným projevem zpěváka Petra Rybíze Tomana hraje rozměrná LED stěna, která vytváří ansámblu efektní kulisy.

„Hudební forma skladby 40 týdnů vyjadřuje mou životní fascinaci slavnými big bandovými nahrávkami velmistrů velkých jazzových těles, jakými byli mj. Quincy Jones nebo Buddy Rich,“ popisuje Pavel Zlámal, jež se postaral i o aranžmá dechů. „Je pokusem alespoň vzdáleně zachytit odlesk jejich ikonického zvuku i hudební jedinečnosti, připomínkou i poklonou těmto velkým jménům.“ 

Badleader Josef Buchta k současnému dění v kapele dodává: „Poslední roky jsme se plácali na místě a vlastně i hodně trápili. Naše nová etapa nám dává šanci se volně nadechnout a začít konečně tvořit bez obav, jak to dopadne. Je to ozdravné a osvobozující. Nové album, které vyjde na podzim je toho jasným důkazem a velkým přislibem do budoucna.“ Rozhovor S deskou se fanoušci mohou těšit na nový klip, v první polovině příštího roku pak kapela hodlá vyrazit na turné.