Obrázek k článku I Nick Cave potřebuje kámoše. Warren Ellis mu pomohl s hudbou i po ztrátě syna
| Petra Divoká | Foto: Charlie Gray

I Nick Cave potřebuje kámoše. Warren Ellis mu pomohl s hudbou i po ztrátě syna

Každý muzikant potřebuje svého parťáka do života i do hudby. Nick Cave ho našel ve Warrenu Ellisovi. Jejich vztah nyní zachycuje dokument This Much I Know to Be True, který se bude od 11. do 15. května promítat i v tuzemských kinech.

Poprvé se jejich cesty střetly někdy v roce 1993. Nick Cave přizval Warrena Ellise, zda by nezahrál několik houslových partů na album Bad Seeds Let Love In. Nebylo to jenom tím, že jsou oba z Austrálie. Přeskočila mezi nimi jiskra a z pozice hosta se Ellis záhy stal plnohodnotným členem kapely. Do dnešní doby se autorsky i hráčsky významně podílí na všem, co Nick Cave dělá.

Zdá se, že ještě víc je sblížily poslední roky, během nichž Nick Cave přišel tragicky o syna. Blízký osobní i tvůrčí vztah s Warrenem Ellisem je patrný na ponurých albech The Skeleton Tree a Ghosteen, které spolu natočili. Vše vyvrcholilo loni společnou nahrávkou Carange, která se v mnoha výročních anketách zařadila mezi nejlepší alba roku 2021. „Už dlouho nebyl Cave tak sarkasticky jedovatý, brutální ve svém bilancování a až ďábelsky stylizovaně hnusný,“ shrnul jeho intenzitu Antonín Kocábek v recenzi pro Headliner.

Nyní se fanoušci díky snímku Andrewa Dominika mohou dozvědět, co všechno se během vzniku působivé nahrávky vlastně dělo. I to, jak Cave s Ellisem svoji hudbu tvoří a co je k sobě váže. Dokument zachycuje přípravu na společné koncertní turné, v rámci které Ellis s Cavem připravují aranže a podobu písní Ghosteen a Carnage. Skladby navíc propojují vzájemné dialogy, v nichž jdou oba muzikanti hlouběji k tématům písní i jejich vzniku.

Princ temnoty, jak zní jedna z Cavových přezdívek, bezděčně poodhaluje, jak vypadá jeho nejbližší okolí i co se mu v posledních měsících honilo hlavou. A tím ještě umocňuje ten speciální vztah, který si se svými fanoušky buduje už dlouho.

Snímek This Much I Know to Be True autoři označují za přímé pokračování filmu One More Time with Feeling, v němž stejný režisér zachytil bolestný vznik alba Skeleton Tree. Otvírat se svým příznivcům prostřednictvím dokumentů ovšem Nick Cave začal už dříve. Již v roce 2014 měl premiéru snímek nazvaný 20 000 dnů na zemi. Už u něj platilo, že svůj leckdy smutný a ponurý příběh dokáže odvyprávět bez zbytečných bulvárních detailů a odboček. Naopak z něj pomocí filmů vytváří svébytný umělecký kus, který přidává na intenzitě a vyznění jeho celkovému dílu i odkazu. A taky dělá z temné hvězdy obyčejného člověka. Vždyť v nejnovějším snímku ukazuje, že ani Nick Cave by bez blízkého kámoše Warrena Ellise spoustu věcí nedokázal nebo neustál.

Soutěž

Dokument This Much I Know to Be True se bude v tuzemských kinech promítat od 11. do 15. května. Pro dva z vás máme dvě vstupenky na projekci 13. 5. od 20:30 v pražském kině Světozor. Napište nám na soutez@headliner.cz, jaká je vaše nejoblíbenější skladba, pod kterou jsou podepsáni Nick Cave a Warren Ellis a proč. Uzávěrka soutěže je v úterý 10.5. v 11:00. Výherce vybereme z nejoriginálnějších odpovědí.