Obrázek k článku Peklo vánočních písní #2: Lucie Bílá s Pokáčem Vánoce umí, Holki upletly kýč jak bič
| Daniel Mohr | Foto: Patrik Černoch

Peklo vánočních písní #2: Lucie Bílá s Pokáčem Vánoce umí, Holki upletly kýč jak bič

Dočkáme se letos hudebně silných Vánoc nebo se dlouhé roky trvající trend adventních kýčů bude dále prohlubovat, neznaje dna? Po prvním dílu jsou pomyslné misky vah mezi pokladem a odpadem víceméně v rovině zejména díky Kaczi a Davidu Stypkovi. Jaké novinky přinesl další týden?

Druhý díl vánočního seriálu Headlineru se nese víceméně ve stejném duchu jako ten předchozí. Něco lze poslechnout bez úhony, jiné skladby vás příliš svátečně nenaladí. Našly se ale i takové, které potěší. 

Lucie Bílá – O Vánocích

Jedno se musí Pokáčovi nechat. Vánoce prostě umí. Tentokrát, ne však poprvé v tomto roce, propůjčil své hudební a textařské nápady Lucii Bílé. Stejně jako loni, kdy jeho vánoční skladba s Nikol Leigteb patřila mezi ty lepší, se mu povedlo stvořit uvolněnou vánoční skladbu. Píseň O Vánocích je navíc podpořena velmi příjemným až dojemným klipem, ve kterém se vystřídá řada známých tváří.

Hodnocení: 7/10

Holki – Přání vánoční

Kde si vzala Lucie Bílá Pokáče, tam si Holki vzaly Vojtěcha Drahokoupila – zpěvačky pověřily tyto chlapce texty svých vánočních písní. No a výsledek je v případě druhé kombinace očekávatelný. Spousta přiblblých rýmů, které nemají hlavu a nedej bože patu. Hudebně je to sice kýč jak bič, ale ne úplně nejhorší. Co se ale rovněž dost nepovedlo, je klip. Podivná snaha o sexy Vánoce a zároveň brnkání na city za pomoci malých dětí. Nefunguje to.

Hodnocení: 1/10

Phoebe Bridgers – So Much Wine

Ač mají být vánoční svátky časem klidu, radosti a příjemných zážitků, leckdy tomu tak být opravdu nemusí. O jednom nepěkném s alkoholem spojeném zážitku ze Štědrého právě v této skladbě vypráví americká písničkářka Phoebe Bridgers  a odhaluje tak odvrácenou stranu svátků. Cekově se jedná o vynikající písničkářskou práci, jak jsme u ní zvyklí. Skladba je navíc součástí stejnojmenného vánočního EP, takže pokud máte rádi alternativní Vánoce, tak je So Much Wine přímo pro vás.

Hodnocení: 10/10

Lipo – Nikdo nemá být sám ft. Lenka Nová

Sociální balada, ve které Lipo symbolicky pojmenoval dva z hlavních aktérů Josef a Marie, je velmi těžko uchopitelná. Všichni tak nějak tušíme, že rap a Vánoce jdou těžko dohromady. Navíc s rapem by se dalo v případě Lipa taky dlouze polemizovat. Zato ho lze pochválit za umění vcítit se do pocitů druhých a celkové poselství skladby. Když však budeme skladbu brát ze širší perspektivy, tak i díky hlasu Lenky Nové není Nikdo nemá být sám úplně slabým počinem.

Hodnocení: 6/10

Botox – Vánoční

Tucet je archaický výraz pro číslo 12. Číslo dvanáct je důležité přirozené číslo například při počítání času – kalendářní rok má 12 měsíců, půl dne má dvanáct hodin. Půltucet je polovina tuctu, tedy šest. Veletucet je tucet tuctů, tedy 144. To by asi k nové vánoční skladbě Botoxu asi stačilo. Takových skladeb vznikají tucty a ani by to nemuselo být. 

Hodnocení: tucet/10

Flashback: Vlasta Horváth a Linda Horváthová – Chvíle vánoční

Ač se Chvíle vánoční datují do období předminulých Vánoc, jedná o nahrávku, která by rozhodně neměla být zapomenuta. Možná jste ji ale také minuli – pokud ano, nechte se jí letos příjemně překvapit. Chvíle vánoční by se dala přirovnat k takovému malému vánočnímu zázraku, díky kterému byl Vlasta Horváth byl schopen napsat výbornou, skvěle vygradovanou písničku, ve které dojemně zpívá se svou dcerou.

Hodnocení: 9/10