Obrázek k článku Nejdelší den v roce zkrátili koncertem u Vltavy Out of Silence a badfocus
| Dany Stejskal | Foto: Karel Šuster

Nejdelší den v roce zkrátili koncertem u Vltavy Out of Silence a badfocus

Letní slunovrat jsme na Střeleckém ostrově oslavili dalším příjemným dvojkoncertem.

Třetí z letní série Pontonů, které Headliner pořádá za podpory Hlavního města Prahy společně s Malostranskou besedou, byl opět v rukou dramaturga Kaye Buriánka. Karel, jako ostatně vždycky, objednal perfektní počasí a skvělou muziku.

Přestože je pravidlem, že každá kapela může na našich Pontonech hrát jenom jednou, existují výjimky, které potvrzují pravidlo. Náš významem i postavou veliký přítel Kuba Alexa má atmosféru hraní na Pontonech tak rád, že zde pokaždé vystoupí  s jiným tělesem. Tentokrát to byli perfektní Out of Silence. Nic není náhoda a i spojení dvou poměrně odlišných koncertů v jeden večer mělo svůj důvod. Kuba Alexa a Prokop Korba aka badfocus spolupracovali na songu The Sun Saves Me Again, respektive jeho ambientní české verzi. Ta zazněla jako poslední ze skladeb setu Out of Silence a symbolicky tak propojila obě vystoupení. Nejemotivnější chvíle koncertu nastala, když Kuba Alexa věnoval jednu z písní loni zemřelému Petru Svobodovi, člověku, který se vyznačoval silnou vášní pro muziku a nechyběl na většině hudebních akcí. I letošní Headliner Pontony jsou věnované právě jemu. 

Zatímco pro badfocus to byla v rámci Headliner koncertů premiéra, Kubu Alexu v jeho víc folkové inkarnaci jsme měli možnost hostit minulý rok a samotné Out of Silence už jednou předtím. Nicméně teď mají nový materiál a tak dostali výjimku z výjimek a na Ponton jsme je pozvali znovu. 

A protože je kapela samotná v průběhu let existenčně neustále na hraně a naživu ji udržují jen občasné záchranné koncerty, byl by velký risk jim letošní slot nenabídnout. Kotlíky a buřty tentokrát nebyly potřeba, čekal nás trampsky emotivní heavy metal.

Za projektem badfocus stojí teprve devatenáctiletý pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb, jinak také člen dreampopové kapely teepee. Jeho hudba představuje zvukově bohatý, intimní zážitek a snahu neustále rozšiřovat svůj vlastní hudební jazyk.

Přestože jeho hudební kořeny tvoří zejména jazz, badfocus byl silně ovlivněn mnoha žánry, od klasické hudby přes elektroniku, hip hop až po indie pop, které ve své tvorbě kombinuje. Jeho DJský set byl svěžím zpestřením jinak intimní atmosféry Pontonů.

Zastavte se za námi na některém z dalších sedmi pěkných večerů, které nás ještě na Střeleckém ostrově čekají. Ten následující bude 14. července a vystoupí na něm Forth Mountain a Čtvrt na Smrt. Vstup je jako vždy zdarma.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.