Obrázek k článku Nová deska Taylor Swift se jako první od osmdesátek prodává lépe na vinylu než na cédéčku
| Michael Švarc | Foto: Universal Music, Beth Garrabrant

Nová deska Taylor Swift se jako první od osmdesátek prodává lépe na vinylu než na cédéčku

Taylor Swift si se svou nejnovějšího deskou připsala další rekord. Z hlediska fyzických nosičů je album Midnights nejprodávanějším vinylem 21. století, přičemž elpíček se poprvé od 80. let prodalo více než cédéček. V minulém týdnu o tom informoval například magazín NME.

Pro Taylor Swift to znamená další zářez, kterých s Midnights posbírala již několik. Desky, která vyšla v druhé polovině října, se mělo celkově prodat už na 800 tisíc vinylů, což se v 21. století žádnému jinému umělci nepodařilo; jen v prvním týdnu se gramodesek prodalo na 575 tisíc kopií.

Album Midnights je díky tomu nejrychleji prodávaným vinylem od roku 1991, kdy se s měřením začalo, a rovněž jde o první album od roku 1987, které se lépe prodává právě na gramodeskách než na cédéčkách.

Důvodem může být chytrý marketingový tah ze strany Taylor Swift, kdy k albu vydala čtyři verze vinylů, přičemž zadní strana přebalů tvoří hodiny. Pro americký obchodní řetězec Target pak vyšla další verze se třemi bonusovými písničkami. Jelikož má zpěvačka opravdu loajální fanoušky, není pochyb o tom, že si řada z nich zakoupila elpíčka hned v několika variantách.

Ještě loni v lednu magazín NME psal, že vedoucími hudebníky 21. století jsou z hlediska prodeje vinylů David Bowie a The Beatles.

Může se stát miliardářkou

Taylor Swift v letošním roce vyrazí na vyprodané severoamerické turné, které je už v tuto chvíli nejvýdělečnější ženskou koncertní šňůrou v historii; vygeneruje 554 milionů dolarů. Celých 13 let držela rekord Madonna se svým Sticky & Sweet Tour, které vydělalo 407 milionů.

Taylor Swift by se díky turné, které ještě nemá oznámené evropské a světové zastávky, mohla podle webu Celebrity Net Worth stát první dolarovou miliardářkou, jejíž jmění je generováno výhradně hudebními aktivitami.