Obrázek k článku NAŽIVO: V uhrančivé rituální show ruské kapely Shortparis zněla protiválečná poselství
| Marek Reinoha | Foto: Marek Reinoha

NAŽIVO: V uhrančivé rituální show ruské kapely Shortparis zněla protiválečná poselství

Petrohradská skupina Shortparis, která je považována za jednu z nejzajímavějších koncertních kapel současnosti, a která staví na tradicích socio-politické kritiky post-punku v loňském roce vydala čtřpísňové EP Hовое Hовое (Nové Nové). V současné době s tímto EP jede evropskou tour a jednou ze zastávek byl včera právě brněnský Fléda Club.

Na novém EPčku se kapela prostřednictvím promyšlené symboliky sobě vlastní v silných textech („Tady to je, tady to je - nové nebe jasné jako kus křišťálu. Tady je upečený černý chléb. Jen se tím neudus, miláčku") vymezuje vůči agresi jejich vlasti na Ukrajině navzdory tlaku cenzury a riziku represí (frontman Nikolaj Kamjagin vloni na jaře po jedné z protiválečných demonstrací dokonce skončil ve vazbě). Na Flédu přivezli set-list, který byl průřezem jejich tvorby. Obsahoval i songy Наташенька (Nataška) a Праздник ножей (Svátek nožů) z nového EP i jednu z nejsilnějších protiválečných písní Яблонный Сад (Jabloňový sad), která se původně objevila na stejnojmenném albu vydaném v roce 2021. Po napadení Ukrajiny ji však Shortparis oprášili a znova vydali se sborem ruských veteránů z 2. světové války s působivým videoklipem.

Než koncert začal sešel se pod červeně nasvíceným pódiem pestrý mix česky a rusky hovořících návštěvníků, kteří zhruba z poloviny klub naplnili a nedočkavě očekávali příchod kapely. Jakmile však kapela vedená zpěvák Nikolajem Kamjaginem a perkusionistou a vokalistou Danilem Cholodkovem nastoupila a rozezněly se tóny první položky set-listu, songu Что​-​то особое во мне (Něco zvláštního ve mně), bylo jasné, že nás čeká intenzivní zážitek plný epické hudby na pomezí post-punku, dark-wave a experimentálního popupostavené na energickém prolínání kytar, syntezátorů, expresivní rytmiky a podmanivém projevu zpěváka, ale i tance a světla.

Songy přecházely jeden do druhého téměř bez pauz a bez zbytečných řečí. Zpěvák s neproniknutelnou tváří tančil do zvuku bubnů jako by jím s každým úderem projel elektrický výboj. Šlachovitý perkusionista střídavě extaticky mlátil do tomu, snareu a padu a střídavě se proplétal po pódiu prohýbaje se, švihaje končetinami a hrozivým pohledem pronikavých očí probodávaje publikum. Jako by je oba baterie beatů a hypnotických zpěvů přenesla na jinou úroveň, do jiné reality. Kapela mistrně budovala atmosféru a postupně do této reality vtáhla i publikum.

Když se vystoupení chýlilo ke konci přeběhl perkusionista k bicí soupravě umístěné uprostřed sálu před pultem zvukaře a pokračoval v show mávaje paličkami nad hlavami nadšených diváků, aby se k němu posléze prodral i zpěvák a a capella rozezpíval publikum. Když se oba vrátili na pódium ke zbytku kapely, čekaly nás již poslední položky setlistu a koncert skončil. 

Jak už jsem psal výše, byl to intenzivní zážitek blížící se šamanskému rituálu, při kterém běhal mráz po zádech, a který stálo za to zažít.

Shortparis
Fléda, Brno
25. leden 2023
Hodnocení: 79 %