Reklama
Obrázek k článku NAŽIVO: O5 a Radeček předvedli valentýnskou křeč. Došlo i na Coldplay ze Šumperka
| Josef Vlček | Foto: Ruda Herák

NAŽIVO: O5 a Radeček předvedli valentýnskou křeč. Došlo i na Coldplay ze Šumperka

Koncert na svatého Valentýna v O2 universu? Kdo jiný na něj má nárok než skupina O5 a Radeček, která zavedla tradici valentýnských turné, která se (alespoň v Praze) pozvolna rozrůstá. Letos kromě většího sálu ještě o doprovázející symfonický orchestr a předkapelu.

Reklama
Reklama

Šumperská skupina v posledním desetiletí proslula především pozitivně laděnými milostnými písničkami a zbortila tím nepsané, víc než třicetileté tabu, že jednoduchý, víceméně nic neřešící love song, který dominoval předlistopadovému střednímu proudu, do muziky nepatří. I když – přiznejme si upřímně – ho většina lidí čas od času potřebuje. Je to sympatický protipól mudrování, které je pro českou scénu příznačné.

Předskokany valentýnského koncertu šumperských muzikantů byli Brixtn, tentokrát jen ve dvou a v podobě něčeho, čemu říkali akustický set. Akustický koncert vypadá trochu jinak, ale dvacetiminutovka naznačila, v čem je problém téhle skupiny, o jejímž talentu se už nějakou dobu ví. Kapela to, co v ní je, nějak nedovede „prodat“.  Dobrá muzika i texty, ale přes všechnu snahu všechno vyznívá nějak bezbarvě a šedě.

Když skončil set Brixtn, přišel první zážitek. Jejich poměrně skromný aparát odklízelo snad nejvíc bedňáků na metr čtvereční v historii české pop music. Šup s tím do knihy rekordů!

Malá orchestrální předehra a na pódium přišli Radečci. Odstartovali svou stařičkou písní Pan Kristián, v níž se sound kapely konečně smísil se zvukem orchestru. Nutno říct, že Moravská symfonie Olomouc pod vedením Stanislava Vavřínka odvedla výtečnou práci a zvukově vyváženě dokázala s citem doprovázet popovou kapelu. Problém byl jedině v tom, že její doprovod by při dnešních možnostech patrně zvládly jedny dobře naprogramované klávesy. Jistě, živý orchestr je víc a podtrhuje ambicióznost valentýnského projektu, ale při vděčnosti radeččího publika by to bylo levnější.  

Co vlastně Radečci hrají? Všude se o nich píše, že hrají pop rock, ale totéž pak můžete říci třeba i o Madonně. V koncertním provedení vylézá více na povrch vliv mainstreamového folku. Viz třeba v písničkách Bra3, Když hodně je málo nebo Pán Mrázek.

Valentýn je doba, která svádí, aby muž pokleknul před svou dívkou a požádal ji o ruku. Na podobných koncertech je to otřepaná záležitost, dokonce už i u nás, ale leader kapely Tomáš Polák se tentokrát překonal a v publiku zorganizoval dokonce dvě takové žádosti. Když to půjde tímto směrem i dál, mohl by v budoucnosti podobné scénky dělat mezi písněmi vícekrát a třeba by tím dosáhl stejného věhlasu jako pověstný Reverend Moon z Církve sjednocení, který pořádal masové svatební obřady.

Dost žertů. Něco v kapele nesedělo. Jako kdyby z ní místy byla cítit křečovitost a místo sebejistoty přehnaná snaživost, která se přenesla i na hostující Ely. Dá se to pochopit, s doprovodem symfonického orchestru se nehraje pokaždé.  I tak to za to stojí…  

Nejhorší okamžiky přicházely v druhé polovině. Všechno odstartoval kytarista, který zapěl dvě sólové písničky. Po tom, co zapěl Viva la Vida, původně od Coldplay, musel být kritik pyšný na české publikum a jeho dobrotivost. Existuje řada zemí na této planetě, kde by lepším případě žádali jen vrátit vstupné.

Šmíra pak pokračovala bez Radečků s jejich hosty Montyho čardášem. Nic proti mladému Felixu Slováčkovi a zvláště nic proti Pavlu Šporclovi, který už před tím rozsvítil Romantický smyčce svým efektním partem, ale tohle bylo přesně to, kdy se člověku rozsvítí někde vzadu kontrolka a říká si, že spolu s prvoplánovým popem se po čtyřiceti letech zase vrátila ta pravá televizní estráda. Děckám to nevadí, protože nemají s čím srovnávat, ale nám, pamětníkům, přijde takové retro smutné.

Ale abychom nebyli zase tak krutí, ne všechno, co Radečci nabízejí, je špatně. Občas naživo bez studiové strnulosti dovedou být i dojemní. Série písniček v jednom zátahu sice působí monotónně, jak se říká na jedno brdo, ale mezi tím se občas objeví zajímavá skladba, ať už to jsou zmíněné Romantické smyčce nebo To máš jedno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama