Obrázek k článku NAŽIVO: Herec Keifer Sutherland uchvátil pražský klub. Pěl o whisky i o životě
| Šárka Hellerová | Text a foto: Šárka Hellerová

NAŽIVO: Herec Keifer Sutherland uchvátil pražský klub. Pěl o whisky i o životě

Na pódium vtrhl v Kanadě narozený umělec s londýnskou kapelou v zádech a energií tropické bouře, která odnesla upocený nedělní den. Přinesl příběhy, pocit blízkosti a mnoho písní o whisky a o životě.

Po rázném nástupu byly rázem fuč i vzpomínky na jeho první pražský koncert, který byl poznamenán nemocí. V únoru 2020 cestou Evropou chytil virózu a koncert sice statečně odehrál, ale zanechal za sebou otázku, zda dovede kouzlo svých desek předvést i naživo. Tehdy to bohužel byla prostě nuda.

Po 9. červenci 2023 už víme, že Kiefer ve formě je úplně jiný Kiefer. Strhující performer, dobrý bavič a výborný muzikant. Přitom to není žádný uhrančivý démon, prostě má jen parádní odžité písničky, dá si záležet na kvalitě a sám se přitom dobře baví.

Skvělý dojem udělala už americká bluesrocková zpěvačka Sari Schorr, kterou si Sutherland na své turné pozval jako předkapelu. Vystoupila pouze s kytaristou, ale to bylo jedno, protože i kdyby v Lucerna Music Baru stála před lidmi úplně sama, stejně se vám její hlas zaryl až do srdce. Vyžaduje to sebevědomého chlapa, aby si na turné vzal ženskou, která by ho v pěvecké soutěži odfoukla z klubu.

Když ale Sutherland po Sari zahájil svůj koncert, nenechal nikoho na pochybách, kdo je hlavní hvězda večera. Pro evropské turné své americké kolegy vyměnil za hudebníky z Londýna. Panečku, vybral si ale dobrou kapelu. Bratrské duo kytaristy s bubeníkem vypadalo, že se pro jeho písničky narodilo, druhý kytarista oslňoval nejen nejdelšími a nejvlnitějšími vlasy široko daleko, ale i širokým úsměvem. A baskytarista s klavíristkou kapelu nenápadně ale mohutně jistili ze zadních řad. Na to že šlo patrně teprve o druhý společný koncert, měla kapela báječnou souhru.

Když zpěvák (který je po většinu života také velmi úspěšným hercem) vyprávěl, jak ho během pandemie napadla ryze optimistická písnička So Full Of Love, po které pojmenoval aktuální turné, sám se prý divil, co se s ním stalo. Moment plný vděčnosti a lásky se těsně po probuzení proměnil v refrén a kolem snídaně bylo hotovo.

„Co se to s tebou chlape sakra děje,“ říkal si. Skvěle to doplňuje Kieferův dosavadní recept na to, jak si získat posluchače: V přímočarých písničkách, které neskrývají lásku ke country a americaně, otevřeně zpívat o vlastních zkušenostech včetně chyb a na koncertech je doplnit osobním vyprávěním.

A tak teď kromě toho, že vzpomíná na místa, která prvními pracemi, polibky i šarvátkami formovala jeho život (Bloor Street), na chvíle, kdy si nad ránem uvědomil, že nemusí na všech večírcích zůstávat do hořkého konce, spadl ze stoličky a napsal o tom písničku, na časy, kdy jezdil rodeo (Reckless & Me), taky přiznává, že se z něj stal spokojený a šťastný chlap.

„Zdá se mi, že jsme si na konci každého koncertu, pokud se povede, v sále všichni blíž a lépe si rozumíme,“ řekl mi před týdnem Kiefer Sutherland v rozhovoru. V pražském Lucerna Music Baru to platilo stoprocentně. Tenhle koncert se povedl.

Kiefer Sutherland
Support: Sari Schorr
Lucerna Music Bar, Praha
9. červenec 2023
Hodnocení: 92%