Obrázek k článku Muse v Malajsii podpořili homosexuály. Písní Resistance vyzvali k revoltě
| Michael Švarc | Foto: Jeff Forney

Muse v Malajsii podpořili homosexuály. Písní Resistance vyzvali k revoltě

Britští Muse se při sobotním koncertu v Malajsii rozhodli drobně změnit setlist. Vyhodili z něj píseň We Are Fucking Fucked, údajně kvůli vulgárnímu názvu, a místo ní zahráli titulní skladbu desky Resistance. Vzkaz bubeníka Doma Howarda na Instagramu ale naznačuje, že šlo o skrytou zprávu místní LGBT komunitě, která se nemá nechat zastrašit.

Muse změnou v setlistu reagovali na kontroverzi, kterou před zhruba dvěma týdny vyvolali jejich britští kolegové The 1975, když zpěvák Matty Healy na pódiu políbil svého kolegu Rosse MacDonalda. Kapela kvůli následné reakci zrušila zbývající asijské koncerty v Indonésii a na Tchaj-wanu.

Muse byli podle serveru NME první zahraniční skupinou, která od incidentu do Malajsie zavítala. Podle organizátora jejich koncertu v Kuala Lumpuru se kapela aktivně zajímala o to, aby dodržela pravidla země. „Zavolali nám krátce poté, co zprávy o incidentu oběhly celý svět. Po diskuzi se rozhodli stáhnout ze setlistu jednu píseň kvůli jejímu názvu. Je hezké vědět, že jsou odhodláni bavit a zároveň ctít pokyny,“ uvedl zakladatel společnosti Hello Universe Adam Ashraf.

Bubeník Dom Howard po malajsijském koncertu na Instagramu vysvětlil, proč se kapela rozhodla zahrát právě Resistance. „Vzhledem k okolnostem se zdálo poselství písně více na místě,“ napsal Howard a doplnil vzkaz mimo jiné emoji srdíčka a duhové vlajky, díky kterým nemůže být pochyb o tom, že změnou v setlistu kapela ve skutečnosti vyzvala k revoltě.

Resistance Muse vydali před čtrnácti lety na stejnojmeném albu

Svědčí o tom také text songu Resistance. „Láska je náš odpor. Oni nás drží od sebe a nepřestanou nás ničit. Drž mě. Naše rty musí být vždy zapečetěné,“ zpívá se v jedné ze slok. Oproti tomu We Are Fucking Fucked hovoří o zkáze.

Na výměnu písní reagoval i Healy, na Instagramu ji okomentoval slovem „sick“, které by se dalo v kontextu přeložit jako „hustý“. Muse se tak šikovně vyhnuli přímočarému přiživování kontroverze, zároveň však ujistili malajsijskou sexuální menšinu, že s ní drží basu.