Obrázek k článku NAŽIVO: Motorband umí potěšit i po čtyřiceti letech. Sází na pivko, refrény a rokenrol
| Josef Vlček | Foto: Press Motorband

NAŽIVO: Motorband umí potěšit i po čtyřiceti letech. Sází na pivko, refrény a rokenrol

Velký pátek a navíc Judas Priest v O2 Aréně, to není ideální čas pro konání metalového koncertu ani v Říčanech u Prahy. V KC Labuť nebylo narváno, ale kdo přišel, byl spokojen. Obě skupiny – Motorband i předskokani Barock – opravdu stály za poslech. Naznačily, že v mainstreamovém metalu si Česko vede nadmíru slušně.

Barock se orientuje na hudbu mezi folk metalem a melodic death metalem, přičemž těží z originálního frontline. Která jiná kapela v něm má čtyři výborné vokalistky, z nichž dvě ještě navíc hrají na klávesy? A když jednou z nich je dokonce Ráchel Skleničková, známá z duetu s Miro Žbírkou? Kytarista Jaroslav Novotný píše pro svou kapelu vznosné melodie s romantickými texty, které se v intencích žánru dotýkají středověkých témat, bájí a pověstí. Když k tomu ještě připočtete opravdového brigádního generála v.v. za bicími, máte z toho atraktivní kapelu, která svým výkonem i image může konkurovat jiným domácím kapelám z tohoto u nás přehlíženého skandinávsko-německého žánru jako jsou pražské Sandonorico nebo brněnská Rosa Nocturna. Jejich Jeruzalem by asi mohl být i úspěšným rockovým hitem. Problémem je nedotažená dramaturgie a ze světa přicházející zkušenost, jak je těžké takovou kapelu udržet pohromadě, když zvláště ženský element z ní dělá průchoďák se spoustou personálních změn, zpomalujících její rozvoj.

Motorband to má jednodušší alespoň v tom, že má na čem stavět. Pod vedením kytaristy Libora Matějčíka už existuje čtyřicet let a prošly jím nejméně tři desítky muzikantů. Skupina právě vydala své sedmé album opřené o prvotřídní instrumentální schopnosti pětice, která je z desky dokáže suverénně přenést na pódium. Rok s kapelou působící zpěvák Petr Kutheil má za sebou dlouhou praxi ve skupině Votchi a v Rock Opeře. Svou suverenitu, získanou vystupováním v rockových muzikálech, dokáže přenášet na své posluchače.

Teplická kapela, v níž vyrostli členové Kabátu, Hlaholu a dalších lokálních kapel, se stále drží jistoty osvědčeného rockového stylu ze začátku devadesátých let. To znamená kus Lemmyho Motörheadu, kapka Jidášů a Ajronů, a taky trochu českého metalu té doby – Arakainu, Citronu nebo Vitacitu. Místy zní proto jako retro, čehož dobře využívá Petr Kutheil, kterému afektované metalové vokály dobře sedí. Zdá se, že od dob začátků, kdy s kapelou zpíval Kamil Střihavka, je to nejlepší zpěvák, kterého kapela měla. A že jich bylo!

Program Motorbandu byl postaven jako procházka nejúspěšnějšími písněmi dlouhé kariéry. Zazněla dokonce Mše za vítězství z jejich první desky Made In Germany z roku 1990. Kdo má tenhle druh hudby rád, musí ocenit jak sehranost kapely, tak její nasazení. Z každého tónu je znát, že kapelu baví hrát, předvádět se na scéně mezi ohni, kouřem a jiskrami a cítit na sobě reakci publika. Prostě, typická skupina pro letní festivaly. Pivko, zazpívat si refrény spolu s frontmanem a je z toho večer jak vymalovaný!