Obrázek k článku Když algoritmy pohřbí muzikantskou hrdost. Widowspeak se vrátí s nejlepší deskou
| Ondřej Černý | Foto: D Smack U Promotion

Když algoritmy pohřbí muzikantskou hrdost. Widowspeak se vrátí s nejlepší deskou

Téměř na den přesně po sedmi letech znovu ukáže v české metropoli své umění brooklynská kapela Widowspeak. Jen tentokrát prostory Meetfactory vymění za o něco menší klubové prostředí Café V lese. Což je pro ty, kdo se na koncert chystají, jen dobře. Intimní a křehká produkce Widowspeak totiž do takovýchto míst ideálně pasuje.

Zpěvačka Molly Hamilton a kytarista Robert Thomas, kteří tvoří jádro kapely, do Prahy míří na dosavadním vrcholu své hudební pouti. Letos v březnu vydali své šesté album The Jacket a sklidili za ně pouze superlativy. Oproti předchůdci Plum (2020), kde výraznou roli hrály syntezátory a umělé prvky, na letošní desce kytara jasně a citlivě určuje směr, tempo zbytečně neuhání a zpěv zní jako ta nejpřirozenější věc na světě. Chce se jen zavřít oči a poslouchat. Přitom rytmus člověka zvedá na nohy, protože do téhle muziky se musíte minimálně pohupovat.

Hamilton a Thomas jsou kolegové v kapele, k tomu navíc i životní partneři. Hudba, kterou vytvářejí, je jakýmsi jejich vzájemným duetem a snahou o vzájemnou komplementaritu. Jak Thomas řekl serveru Guitarworld, „děláme to deset let, takže si myslím, že máme trochu větší sebevědomí, než když jsme začínali, trochu více šikovnosti a porozumění jeden druhému.“ Molly Hamilton ho doplnila: „Myslím, že jsem se dostala hlouběji do bodu, kdy chápu, co to znamená, že se nám spolu daří. Rob si vyvinul svůj vlastní způsob hraní, který je podle mě opravdu zřetelný.“ 

Na The Jacket Widowspeak sázejí na přirozenost a jednoduchost, protože právě v tom je jejich největší síla. Pomáhá i autorská metoda Molly Hamilton, která často píše o věcech, které ji v minulosti nějak potkaly. Nejde o autobiografické songy, ale přenesení vzpomínek a pocitů do písničkové formy. A i když hudba Widowspeak může někomu znít melancholicky a lehce smutně, rozhodně není depresivní nebo vůči čemukoli se negativně vymezující.

Ostatně taková je i Molly Hamilton. Když kapela vydala předchozí desku Plum, nemohla s ní kvůli covidu a platným omezením jet na turné. Ve svém textu Co to znamená být „úspěšným" muzikantem?“ pro web Talkhouse v srpnu 2020 bez ostnů a pichlavosti suše konstatovala, že se tvrdá práce ne vždy vyplatí. „Když vytvoříte něco, na co jste hrdí, ale algoritmy to pohřbí, stalo se to vůbec?“ Přiznala v něm i svůj komplikovaný vztah k úspěchu, penězům, sebepropagaci a sociálním sítím a streamování.

Nic z toho snad Widowspeak na svém koncertu 8. prosince 2022 v Café V lese nebudou muset řešit. Veškeré indicie, které jsou k aktuálnímu turné kapely k dispozici ukazují, že by večer ve Vršovicích měl stát za to.