Obrázek k článku Recenze: Ima Teva uzavírá kruh. Nové album je vybroušený diamant
| Marek Reinoha, foto: Barbora Linka

Recenze: Ima Teva uzavírá kruh. Nové album je vybroušený diamant

Petra Juráčková se novým albem V kruhu projektu Ima Teva vrací na začátek, a to k sólové tvorbě. A vrací se silnější než dřív.

85 %

Když jsem Petru Juráčkovou s projektem Ima Teva slyšel naposled (bylo to vloni v Cross Clubu v Praze), skladby z debutového alba Chant představila s českými texty. A přechod k češtině potvrzuje i nové album nazvané V kruhu. Další změnou je i to, že projekt Ima Teva již není duo.

Už první track alba Pohni se mnou naznačuje, že album jde nekompromisně na dřeň, a to nejen zvukem, ale i textově. Nikam se neženoucí beaty a jakoby zraněná o pomoc volající elektronika umocňují minimalistický téměř WWWčkovsky recitovaný text a zarývají se do mozku. A v takovém duchu, tedy v duchu atmosférické hodně experimentální elektroniky a úsporných, ale o to silnějších textů, tu recitovaných tu zpívaných niterným hlasem, se nese všech sedm tracků alba. Už tam není tolik ambientních ploch jako na debutu, hudebně se to více posunulo k polohám, které bych spíše čekal jako podkres alternativního, experimentálního rapu, k polohám, ve kterých i ticho je nástroj. Ale v kombinaci s tou výpovědí a s těmi obrazy v textech to funguje skvěle.

Je vlastně hodně těžké něco psát o autentických osobních pocitech inspirovaných životem mladé ženy vyjadřovaných hudbou. Každopádně Petře Juráčkové se ty pocity, myšlenky a vzpomínky daří vyjádřit takovým způsobem, který posluchače vtáhne do sebe a nechce ho pustit. Je to uhrančivé, je to temné a je to intimní. To album je vybroušený diamant a jeho poslech je zážitek, velmi intenzivní zážitek.

Track list:

  1. Pohni se mnou
  2. Obligátní klam
  3. Muž co stvořil svět
  4. Chmýří
  5. Vím já
  6. Řeka
  7. V kruhu