Obrázek k článku Dagmar Pecková rozezní kostel sv. Šimona a Judy koledami
| Šárka Hellerová | Foto: Supraphon

Dagmar Pecková rozezní kostel sv. Šimona a Judy koledami

Vánoční povznesenou atmosféru navodí koncert Exaltatio Dagmar Peckové a souboru Musica Bohemica, jenž se uskuteční již dnes 5. prosince v kostele sv. Šimona a Judy na Starém městě v Praze.

UPDATE: Koncert byl přeložen na 15.12. 2023

Operní pěvkyně a mezzosopranistka Dagmar Pecková nabídne nejkrásnější české a moravské vánoční koledy, písně staré Evropy a barokní kancionály v doprovodu souboru Musica Bohemica pod vedením dirigenta Jaroslava Krčka. S nimi před třemi lety vydala vánoční album s názvem Exaltatio. To je latinský výraz pro vzrušení a povznesenou náladu. V křesťanské teologii má hlubší význam: „vyvýšení“. Hudebníci společnou nahrávkou navázali na pět let starou vánoční desku Nativitas.

„Jaroslav Krček provází českou hudební scénu téměř šedesát let. To je neuvěřitelné číslo. A speciálně oba jeho projekty, Chorea Bohemica i Musica Bohemica, jsou velmi úzce spjaty s Vánocemi. A to byl vždy můj sen,“ vysvětlovala Dagmar Pecková v době vydání alba Exaltatio v tiskové zprávě, proč si přála vánoční alba nahrát právě s Jaroslavem Krčkem a jeho souborem. „Když se pojem Vánoce vysloví, když si představím zvuk Vánoc je to právě Jaroslav Krček a jeho Musica Bohemica. A proto jsem chtěla, aby moje vánoční alba měla tuto podobu. Tu jedinečnou charakteristiku typického, vánočního‘ zvuku,“ Na albu se potkávají barokní kancionály, lidové koledy i vánoční skladby jejichž autorem je právě Krček.

A co čeká publikum letošního svátečního koncertu? „Návštěvníci a posluchači se můžou těšit na 90 minut nádherných vánočních písní a koled ze staré Evropy, ale také z Čech, Moravy a Slovenska,“ zve proslulá česká mezzosopranistka. „S Jaroslavem Krčkem a jeho Musicou Bohemikou spolupracuji již více jak 5 let. Temperament a umění Jaroslava Krčka ovlivňuje naši domovskou barokní i folklorní scénu padesát let. Vlastně mě pan Krček doprovázel celý můj umělecký život. Díky mu za to."

Původní termín 5. prosince se nakonec neuskutečnil z důvodu náhlého onemocnění Dagmar Peckové. Koncert se však nakonec přeji jen uskuteční. „Vážení přátelé, nemoci nechodí po horách, ale po lidech… I já jsem bohužel lehla a věřte mi, že psát tyto řádky pro mě není vůbec jednoduché. Úterní koncert s Musicou Bohemicou, Jaroslavem Krčkem a mnou v kostele sv. Šimona a Judy na Starém městě pražském se tedy neuskutečnil, ale není všem dnům konec. Koncert je přeložen na 15.12.2023 a proběhne od 19:30 na stejném místě,“ říká Dagmar Pecková, která srdečně zve na náhradní termín.