Obrázek k článku Velká rozlučka Kiss. Legendární kapela odehrála úplně poslední koncert
| Jarda Konáš | Foto: Vojta Florian

Velká rozlučka Kiss. Legendární kapela odehrála úplně poslední koncert

„Tohle… tohle je konec naší cesty. Může se to zdát smutné, ale dneska jsme se tu sešli, abychom oslavili, co jsme společně dokázali. A bez vás bychom to dokázat nemohli,“ poděkoval publiku v domovském New Yorku Paul Stanley. Budoucnost kapely má být virtuální.

O tom, kolikrát Kiss odcházeli ze scény a zase se vraceli, kolují mezi rockery vtipy. Finále jejich rozlučkového turné v Madison Square Garden bylo dojemné, zároveň však odstartovalo novou éru kapely.

V tuto chvíli to vypadá, že muzikanti opravdu skončili. Už nikdy neuvidíme Paula Stanleyho létat nad našimi hlavami ani Gene Simmonse plivat krev a oheň. Víkendový dvoják v newyorské Madison Square Garden, pár bloků od místa, kde kdysi začínali, byl velkým finále za tři a půl roku dlouhou The End of the World Tour, během níž se Kiss dvakrát zastavili i v pražské O2 areně.

Jinak se dvojkoncert, soudě dle reportáží, programově moc nelišil od toho, co jsme mohli vidět v Praze v červnu. Nacvičený set je holt nacvičený set. Ovšem jedna výjimka se přece našla. Jen pár vteřin poté, co muzikanti po závěrečné děkovačce plné konfet zmizeli do šaten, se kapela objevila na pódiu znovu. Paul Stanley prohlásil, že začíná nová éra Kiss a pak zahráli svou stadionovou hymnu God Gave Rock and Roll to You. Jenže už to nebyli pánové Simmons, Stanley, Singer a Thayer, ale jejich virtuální avataři. A na samotný závěr, už k odchodu, se nad hlavami publika objevil nápis „KISS: Začíná nová éra“.

Kiss zkrátka po vzoru show ABBA Voyage představili své digitální klony, kteří odteď budou publikum bavit dál. Tedy alespoň to můžeme soudit dle finále rozlučkového koncertu, co přesně nás s virtuálními Kiss čeká, zatím nevíme. Bez ohledu na to, jaký má kdo na kapelu názor, jedno pro Kiss platilo po celých padesát let: show a byznys uměli dělat skvěle. A možná v tom plánují pokračovat, i když už sami pověsili hraní na hřebík.