Reklama
Obrázek k článku „Když vše selže, zbývají kafe a cigára.“ Členové Dukly a Berlin Manson založili novou kapelu
| wlado | Foto: Petra Stanová

„Když vše selže, zbývají kafe a cigára.“ Členové Dukly a Berlin Manson založili novou kapelu

Na začátku léta se zničehonic na sociálních sítích začaly objevovat fotografie frontmana populární kapely Dukla Lukáše Vydry s Patrikem Nagym z neméně populárních Berlin Manson. Určitě jsem nebyl sám, kdo napjatě čekal, co spolu tvoří. Oba hudebníky znám a vím, jak talentovaní jsou. Vyklubala se z toho společná kapela nazvaná Gaanz.

Reklama
Reklama

Nové album vzniklo za pouhých několik dní, ale rozhodně se nejedná o nic odfláklého. Stojí rozhodně za pozornost a poslech. Syrová a přímočará hudba nového projektu se tolik neliší od Patrikovy domácí kapely, texty zase odráží podobná témata, jaká Lukáš vypráví v písních té své.

„Vlastně to vzniklo dost nečekaně. Znali jsme se s Patrikem jen od vidění. Ale nedávno mi napsal, jestli bych nechtěl zkusit udělat společný song. A bylo to. Sešli jsme se na kávičku a hned bylo jasné, že si budeme rozumět lidsky i hudebně. Den nato jsme měli hotové tři komplet tracky,“ odpověděl mi Vydra na otázku, jak se dali s Patrikem dohromady.

Co to vlastně znamená Gaanz? „Hledali jsme nějaké slovo, které nebude nutně české, ale bude mít středoevropské konotace, vzhledem k tomu, že Patrik je slovenský Maďar a já volyňský Čech ze Sudet. Slovo Ganz je z němčiny, ale odkazuje i k Maďarsku. Jmenuje se tak nějaká stará významná fabrika. Něco jako u nás bylo ČKD.“

„Věděli jsme, že jestli chceme něco udělat, musíme to udělat hned a co nejrychleji, dokud je tam ta počáteční euforie, při které jde všechno ostatní stranou a člověk je v takovém divném rauši, že jede na té vlně a nepotřebuje nějaký čas moc spát, odpočívat a stíhá nejen tvorbu, ale i vše ostatní. No a povedlo se. Za necelé tři týdny bylo hotovo. Myslím, že jsme v tomhle podobní blázni. V té přímočarosti, pracovním nasazení, schopnosti příliš neoverthinkovat a dotahovat projekty do konce,“ popisuje mi Lukáš zrod nahrávky a když jsem se zeptal, zda na ně „nežárlí“ kluci z jejich domovských kapel, řekl, že doufá, že ne. On i Patrik prý měli a mají určitý kreativní přetlak a členové jejich domácích kapel se bát a cítit ohroženi nemusí.

Gaanz je vlastně dost jednoduchý projekt – bicí automat, samply, basa, kytary a navrch synťákové linky a zpěv. I přes o v sobě nese něco navíc. Náladu nebo atmosféru chcete-li. Moje oblíbená písnička Kafe a cigára je vlastně až primitivně jednoduchá, ale i přesto vás „trefí“ na první dobrou. A jestli jsou kafe a cigára nejlepší lék, jak se v textu zpívá, jsem se opět zeptal Lukáše Vydry. „Určitě ne. Terapie, sport a hudba jsou o něco lepší a navíc zdravější. Ale kafe a cigára je to poslední, co zbývá, když vše ostatní selže. A pro mě osobně to jsou takové dvě jediné neřesti, které si bez velkých výčitek dopřávám.“ Rozumím mu, a vy si píseň určitě pusťte stejně jako celé album Gaanz.

Na křest nebo alespoň nějaký koncert si musíme počkat – prý jsou v plánu a oba se na to těší, jen bude problém, kdo a co bude naživo hrát, protože nástroje šly při vymýšlení organicky z ruky do ruky. Těšíme se!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama