Obrázek k článku Fanoušci korejského popu míří do Polska. Obří festival Kpop Nation chce být unikátní
| Petra Divoká | Foto: Cube Entertainment

Fanoušci korejského popu míří do Polska. Obří festival Kpop Nation chce být unikátní

K-pop je možná největší současný hudební fenomén. Obliba mladých skupin z Jižní Koreji stále stoupá a s nimi roste i počet jejich koncertů po celém světě. Polsko 23. září čeká festival Kpop Nation, který představí hned osm hvězd specifického žánru. Podle pořadatelů půjde o jedinou takto obří akci v Evropě.

Jihokorejský pop mění v posledních letech hudební trh. Natolik, že se před dvěma lety globálně nejúspěšnějšími hudebníky stali K-popoví BTS. Komerční úspěch tohoto boybandu je jen špičkou ledovce čím dál větší přítomnosti korejské scény v mezinárodních žebříčcích.

K-pop stále roste

„Korejský pop je jako velmi rozvětvený strom, v podstatě ale jde o hudební trh nebo spíš síť trhů, které spravuje několik korejských firem „na zábavu“ a orientuje se přitom na Západ,“ představovali jsme loni tento sílící fenomén. „Většinu z předních uskupení tohoto žánru, jež trendují v žebříčcích hitparád a poslouchají je miliony mladých posluchačů po celém světě, fakticky vytváří jejich vydavatelé.“

Na vzrůstající oblibu K-popu reaguje polský festival Kpop Nation, který se v září koná na největším polském stadionu ve Varšavě. Ten má kapacitu přes padesát tisíc lidí. Pořadatelé již dříve oznámili, že na festivalu vystoupí početná chlapecká kapela The Boyz, dívčí duo MAMAMOO, formace Kep1er, jejíž členky se o místo v kapele ucházely v televizní reality show, a pětice CIX.

K již dříve oznámeným skupinám nyní přibyly kapely (G)I-dle, ZEROBASEONE a SF9. (G)I-dle aktuálně tvoří pět zpěvaček. Jejich letošní skladbu Queencard magazín NME přiřadil k tomu nejlepšímu, co na poli K-Popu letos prozatím vzniklo. A loňské album I Never Die v britských The Times zařadili do žebříčku nejlepších nahrávek roku 2022.

ZEROBASEONE je další kapela tohoto žánru, která je produktem reality show – obdobné soutěže, díky které vznikla kapela Kep1er. V Boys Planet ovšem soutěžili muži a devět vítězů se stalo součástí ZEROBASEONE. Stejný počet členů má pěvecko-taneční uskupení SF9. Poslední kapelu, která doplní program akce, pořadatelé slibují oznámit brzy.

Od fanoušků pro fanoušky

Věří, že se jim podaří uspořádat vůbec největší setkání příznivců K-popu v Evropě "nehledě na rasu, kulturu nebo historické pozadí." Festival je (podobně jako žánr samotný) specifický tím, že za ním nestojí tradiční promotéři, ale pořádají ho "fanoušci pro fanoušky". "Tenhle festival jsme začali pořádat s tím, že největší užitek by z něj měli mít fanoušci, ne organizátoři," píše se přímo na stránkách přehlídky KPop Nation, která očekává návštěvu fanoušků žánru z celé Evropy.