Obrázek k článku Jižní Morava žije vínem i hudbou. Festival MikuLOVE spojí Hradišťan s Už jsme doma
| Petra Divoká | Foto: Marek Malůšek

Jižní Morava žije vínem i hudbou. Festival MikuLOVE spojí Hradišťan s Už jsme doma

Ke konci prázdnin v Mikulově proběhne festival, jenž má v názvu vetknutou lásku a je jí pochopitelně míněna láska k hudbě. Nabídne společný koncert Hradišťanu a kapely Už jsme doma a víc než dvacítku dalších koncertů.

MikuLOVE, jehož druhý ročník proběhne ve dnech 26. a 27. srpna, navazuje na dvacetiletou historii mikulovského festivalu Eurotrialog. Odkazuje k němu i podtitulem Festival nepopulární hudby, který mu do názvu vetknul Romek Hanzlík, který akci od samých začátků do své smrti v roce 2019 pořádal.

Na festivalu vystoupí celkem dvacet šest kapel, kromě zmíněné dvojice se publikum může těšit například na Michala Ambrože & Hudbu Praha, Krásné nové stroje, Znouzectnost, Echt! a řadu dalších nejen tuzemských jmen. Z Norska přijede Sturle Dagsland se svým bláznivým žánrovým mixem, v němž uslyšíte ozvěny folku, indie a progresivního rocku, ale taky world music nebo jazzu, představí se také japonští avantgardní rockeři UZU. Kromě zahraničních hostů a již osvědčených jmen se na festival vrátí objevy prvního ročníku, skupiny Iritující Pýchora a Čtvrt na smrt.

Co může publikum čekat od setkání Hradišťanu a Už jsme doma na jednom pódiu? „Mohlo by se zdát, že dochází k setkání a propojení dvou zdánlivě odlehlých hudebních těles. Hradišťan se svou láskou k folklórní tradici, jemnými zvuky a často melancholickou náladou. A Už jsme doma, překypující energií a dravostí, punkovou zběsilostí a nepředvídatelností,“ zamýšlí se Miroslav Wanek z Už jsme doma a vysvětluje, že přesto mají tato tělesa i hodně společného. „Obě kapely ale spojuje několik aspektů – odvaha překračovat hranice, včetně těch svých vlastních, vysoká míra profesionality, láska k poezii, smysl pro melodičnost a silná citovost výpovědi.” Společný koncert nabídne nově zaranžované skladby obou skupin, přičemž se na pódiu budou střídat různé variace této fúze. Aranží skladeb Už jsme doma se ujme Jiří Pavlica a skladeb Hradišťanu naopak Miroslav Wanek, který je zároveň dramaturgem festivalu.

Na druhém ročníku festivalu, jenž se koná mimo jiné v amfiteátru letního kina, dále vystoupí i FLY - Vladimír Václavek trio, První Hoře, Helmutova stříkačka, Vložte kočku, Chór vážských muzikantov, BBP Podzemní orchestr nebo slovenské kapely Velká Potreba a Samčo brat dážďoviek, Drtikol či Choroš. Poprvé zde zazní i tvrdší žánr v podobě sólového projektu Michala Milka Bolehlav. V mikulovské synagoze vystoupí Oldřich Janota.  

Návštěvníci se mohou těšit i na nehudební dobprovodný program, který je přichystán na sobotu – dvě představení pro děti souboru Kejklíř, slam poetry či výstavu fotografií Karla Šustera, připomínající minulé ročníky.