Obrázek k článku Jamie Cullum už není jen „Sinatra v teniskách“. Brzy vystoupí v Praze
| Šárka Hellerová | Foto: Selection

Jamie Cullum už není jen „Sinatra v teniskách“. Brzy vystoupí v Praze

Jazzový písničkář Jamie Cullum přezdívaný Sinatra v teniskách se proslavil především skvělými covery, ale před třemi lety vydal své první zcela autorské album s názvem Taller. V té době byl také původně plánovaný koncert, kterého se české publikum nyní konečně dočká.

Přímo v Praze Jamie Cullum vystoupí poprvé, a to 19. května 2022 v O2 universu. Památné jsou však jeho koncerty na Colours of Ostrava, i když se konaly v letech 2009 a 2013, hudebník si na ně vzpomíná: „V Česku jsem hrál dvakrát na Colours of Ostrava a musím říct, že ten druhý koncert byl jeden z nejlepších, které jsem kdy zažil. Publikum bylo neuvěřitelné. Dostalo mě, jak lidé zpívali se mnou a celý koncert si užívali,“ vzpomínal zpěvák a klavírista v rozhovoru Kristiny Kratochvilové pro Headliner a pochvaloval si žánrově pestrý program tohoto českého festivalu.

Možná máte jeho jméno spojené především s předělávkami skladeb Franka Sinatry nebo třeba Justina Biebera či Eda Sheerana, ale to není všechno, co můžete od Culluma čekat. Že je nejen šikovným interpretem, který si dokáže ochočit a po svém zahrát písně jiných interpretů, ale i skvělým autorem, už nikdo nemůže pochybovat. Pokud v předletním čase postavíme stranou jeho následnou, též autorskou ovšem vánočně laděnou nahrávku The Pianoman at Christmas a nové řekněme kompilační album For The Love, je Cullumovým aktuálním albem právě Taller, na němž jsou pouze jeho původní skladby. 

„Abych byl upřímný, jsem na své poslední album opravdu pyšný a nebál jsem se kritiky. Pracoval jsem na něm dlouho a dal do něj vše, co jsem mohl. Když jsem dokončil Taller, cítil jsem, že je to nejlepší věc, již jsem kdy udělal,“ odpověděl Cullum na otázku, zda se po vydání ryze autorského alba neobával reakcí. „Vím, že je to klišé a o svém posledním albu to říká každý umělec, ale já to tak opravdu cítím. Přijde mi, že jednotlivé skladby k sobě pasují. Snažil jsem se neuvažovat nad tím, co si kdo pomyslí, protože to člověka většinou akorát zpomaluje. Lidé si vždycky budou něco myslet, je potřeba se nad to povznést.“

Album Taller pojednává život v celé jeho šíři a tematicky na něm hudebník zpracoval vše od lásky po deprese. „Taller je o tom, jaké je dospět a dosáhnout určité úrovně upřímnosti, která s dospíváním přichází,“ charakterizoval Cullum svou desku. „Řada písní je o vztazích, hlavně o mém manželství, které za ty roky rozkvetlo. Zároveň je o tom, jak občas dokáže být život neuspokojující. Pořád se za něčím honíme, a vždy když dosáhneme cíle, euforie rychle vyprchá a chceme něco dalšího,“ myslí si hudebník. 

A i když stejně jako většina autorů jen nerad vybíral mezi svými písněmi tu nejoblíbenější, protože „to je jako říct, které ze svých dětí máte nejraději“, nakonec připustil, že favorita má. „Jmenuje se Life is Grey,“ jmenoval Cullum druhou písničku desky. „Na tu jsem opravdu pyšný. Mám pocit, že se jedná o skladbu, která definuje rozsah mých hudebních dovedností. Přijde mi, že je to píseň, kterou by stejně nikdo nenapsal. Že je jen moje, jestli rozumíte tomu, jak to myslím.“

Tak uvidíme, jestli zazní i v Praze.

Seznamte se

Jamie Cullum je anglickým zpěvákem a skladatelem pohybujícím se na hranici jazzu a popu. Své debutové album Heard It All Before vydal již před dvaceti lety a v roce 2019 přišel s osmou deskou s názvem Taller. Jamie je sice známý pro skvělé covery známých písní hudebních velikánů, ale tohle album je čistě jeho vlastní tvorbou. O rok později pak volno nastalé v důsledku pandemie využil pro nahrání vánočního alba The Pianoman at Christmas, o němž rovněž mluvil v dalším rozhovoru pro Headliner. Letos vyšla kompilace jeho skladem nazvaná For The Love.