Obrázek k článku Groove Brno přiveze kytaristu Cory Wonga či legendy funku Tower of Power
| Šárka Hellerová | Foto: Galen Higgins

Groove Brno přiveze kytaristu Cory Wonga či legendy funku Tower of Power

Premiéru na Grammy nominovaného amerického hudebníka Coryho Wonga uvede letošní ročník festivalu Groove Brno. Kromě toho se publikum může těšit na návrat svých oblíbenců Judith Hill a Dirty Loops či funkové legendy Tower of Power.

„Ahoj, já jsem Cory, hraji na kytaru a na basu a produkuji,“ představuje se stručně výstižně americký hudebník Cory Wong, který by se přitom mohl pyšnit svými nominacemi na Grammy, nebo řadou zajímavých spoluprací. Nejraději za sebe ale nechává hovořit svou tvorbu a 20. července tak poprvé učiní i v České republice, kde vystoupí na festivalu Groove Brno.

Než na brněnském Mendlově náměstí Wong předvede svůj um, vystoupí zde držitelka Grammy, losangelská skladatelka a zpěvačka Judith Hill. Bývalá vokalistka Michaela Jacksona se po roce opět spojí s domácím B-Side Bandem. Jejich společný loňský galavečer natočila Česká televize a záznam by měl být odvysílán na jaře. „Její sólová dráha od doprovodu k hlavní roli je inspirativní,” říká ředitel festivalu a bandleader B-Side Bandu Josef Buchta.

Cory Wong, rodák z Minneapolis, v Brně představí svou poslední desku Power Station. Svou kariéru se pokoušel rozjet v televizních programech jako je The Voice, později mu náhoda, nebo konkrétněji řečeno jammování s rytmickou sekcí Prince, přivedlo do života kapelu Vulfpeck, jejímž je od roku 2016 koncertním členem. Bez pomoci vydavatelství či managera se této hudební smečce podařilo vyprodat newyorskou Madison Square Garden.

Loni Wong vydal sólové album, jež se pyšní hvězdnými hosty, jakými jsou například šestnácti násobný držitel Grammy banjista Béla Fleck či laureát pěti zlatých gramofonů a dvanácti nominací na něj baskytarista Victor Wooten.

Někdy Wong nechá svou nahrávku v remixech mnohonásobně zpomalit, skladba z Kimbrou si podle něj však zasloužila naopak zrychlené tempo

„Jde mi hlavně o posluchačův zážitek. Chci, aby zažil niternou odezvu jako 'Cítím se líp,' 'Výborně jsem se bavil,' nebo 'Mohl jsem od všeho kolem na hodinu utéct.' Skrze kytaru uslyšíte můj hlas, ale já jen burcuji. Povzbudit publikum instrumentální hudbou bez zpěvu a textu je zábavná výzva. Luštím tak hádanku. Pokud dokážu zlepšit náladu byť jednomu člověku, beru to jako úspěch,” říká Wong, známý precizní hrou a smyslem pro humor.

Na festival Groove Brno přijedou i švédští Dirty Loops, kteří mimochodem s Corym Wongem spolupracovali na dva roky starém album Turbo. V Metro Music Baru vystoupí zpěvák a pianista Jonah Nilsson, baskytarista Henrik Linder a bubeník Aron Mellergård 15. dubna. Do moravské metropole dorazí trojice hudebníků, která na prorazila díky předělávkám, které si nahrávala pro radost, již potřetí. Jejich talentu si všiml kanadský producent David Foster a kratochvíle se proměnila ve tři povedená alba.

V Brně se bohužel Cory Wong s Dirty Loops na pódiu, aby společně zahráli třeba Jacsonův Thriller, nesetkají, ale publikum se může těšit na koncerty obou interpretů

Groove Brno letos rovněž hostí dva koncerty, které se měly konat už před rokem. 16. července přijedou do Sono Centra američtí Tower of Power, kteří v minulosti obohatili hudbu muzikantů jako jsou Eric Clapton, Aerosmith, Elton John i Santana. Trombonista Jamese Browna Fred Wesley a jeho The New JBs, jejichž vystoupení je již téměř vyprodaní, vystoupí v Metro Music Baru 18. května.