Vystoupí 21. března v Besedním domě a doprovodí ji klavírista Sullivan Fortner, s nímž nahrála své zatím poslední album The Window. Dle svých slov si právě v tomto duu užívá svobodu, nabízí jí totiž tak bohatou škálu možností, jako by na pódiu byla početná kapela. Lze jí věřit, protože i s početnějšími ansámbly má dostatek zkušeností.
„Byl jsem nervózní, přeci jen už to byla držitelka Grammy, když jsem ji oslovil,“ říkal Fortner o začátku spolupráce v rozhovoru, který poskytl na ceremoniálu cen Grammy v roce 2019. „Od začátku, hned od první noty, v tom ale byla magie.“ Zpěvačka mu přitakávala. Jejich první setkání skutečně bylo plné emocí. Prozradila také, že stejně jako jazz miluje i další žánry a vlastně ani neví, proč se jim nevěnuje. K jazzu ji přivedl učitel zpěvu.
3. března vyjde nové album Cécile McLorin Salvant nazvané Ghost Song. Poslechněte si půvabný singl Until
Své Grammy, prestižní ceny udílené americkou Národní akademií hudebního umění a věd, získala Cécile McLorin Salvant v kategorii vokálního jazzu třikrát během čtyř let, a to za tři po sobě jdoucí alba. Ovšem jazzové fanoušky okouzlovala již před vydáním desek For One To Love (2015), Dreams and Daggers (2017) a The Window (2018). Hned když vydala debutové album Cécile & the Jean-François Bonnel Paris Quintet, zvítězila v Mezinárodní jazzové soutěži Thelonious Monk 2010. Bylo jí tehdy pouhých jedenadvacet.
„Ač je širokému jazzovému publiku zatím neznámá, nebude trvat dlouho, než se to změní,“ psali o Cécile McLorin Salvant v New York Times krátce předtím, než vyšla její druhá deska nazvaná WomanChild. A měli pravdu. Už tehdy si zpěvačka připsala svou první cenu Grammy, i když tentokrát ji ještě neproměnila.
Do programu JazzFestuBrno nově přibyla japonská pianistka Hiromi, která svoji už tak vysokou popularitu ještě znásobila loňským vystoupením na zahajovacím ceremoniálu olympiády v Tokiu. Dalšími novými jmény v programu jsou multiinstrumentalista a zpěvák Richard Bona s českým Jazz Dock Orchestra, kapela kytaristy Mikea Sterna a saxofonisty Billa Evanse a duo pianisty Joeyho Calderazza a basisty Johna Patitucciho.
Tím však výčet novinek nekončí. Festival od 3. března do konce června přinese 15 hudebních večerů s více než dvaceti kapelami včetně nové akce Slavnosti synkop sdružující to nejzajímavější z domácí scény.
JazzFestBrno 2022 - Program
- 3. 3. Sono Centrum
Christian McBride & Inside Straight
- 6.3. (19:00) Mahenovo divadlo
Brad Mehldau & Filharmonie Brno, dirigent Clark Rundell
- 21. 3. Besední dům
Cécile McLorin Salvant & Sullivan Fortner
- 23. 3. Cabaret des Péchés
Matthew Stevens / Walter Smith III In Common
Antonio Sánchez & Bad Hombre
- 9. 4. Sono Centrum
Delvon Lamarr Organ Trio
- 26.4. Sono Centrum
Pat Metheny Side-Eye
- 27. 4. Divadlo na Orlí
Koncert Katedry jazzu Hudební fakulty JAMU
- 28.4. Bobycentrum
Hiromi
- 30.4. Music Lab
Jam Session k Mezinárodnímu dni jazzu
- 1. 5. Sono Centrum
GoGo Penguin
- 3. 5. MěKS Tišnov / JFB On The Road
Samara Joy
- 18. 5. Sono Centrum
Mike Stern / Bill Evans Band
- 22. 5. Cabaret des Péchés
Joey Calderazzo & John Patitucci
- 29. 5. (11:00) SVČ Lužánky
JazzFestBrno dětem
- 12. 6., Sono Centrum
Richard Bona & Jazz Dock Orchestra
- 26. 6. (17:00) Divadlo Husa na provázku
Slavnosti synkop
Vertigo 20 let
Ondřej Štveráček – Brian Charette – Dano Šoltis
Markéta Foukalová – Martin Brunner – Vít Křišťan
Jeff Ballard – David Dorůžka – Piotr Wyleżoł
Dan Bárta – Kornél Fekete-Kovács – Robert Balzar Trio
Point of Few
Luboš Soukup Freetown Quartet
Liška/Erdogan Quartet
Treetop
- 30. 10. Janáčkovo divadlo
Lizz Wright
- 4. 11. Janáčkovo divadlo
Marcus Miller