Obrázek k článku GLOSA: Klip, jakých se tu točí jen pár za rok. Zlatá éra Hollywoodu Karin Ann sluší
| Jarda Konáš | Foto: Cameron Lindfors

GLOSA: Klip, jakých se tu točí jen pár za rok. Zlatá éra Hollywoodu Karin Ann sluší

Když se sejde kvalitní singl, ambiciózní pojetí, dobrá režie a poctivá výprava, nemůže to skončit blbě. Singl a stranger with my face od česko-slovenské zpěvačky Karin Ann doprovází světový klip.

Karin Ann rozhodně překvapila. Nový singl je ukázkově zprodukovaný dream pop, to by už samo o sobě stačilo, aby posluchač zpozorněl. Ne že by na tuzemské scéně dream pop neexistoval, ale zatím je odkázaný spíš na menší kluby a že by jeho zástupci zaplnili stejný prostor jako zahraniční hvězdy formátu Beach House, to teprve musí přijít.

Karin Ann může být tím, kdo žánru prošlape cestu do tuzemského mainstreamu. Má k tomu ideální předpoklady, výtečná čísla na Spotify, přes 100 000 sledujících na Instagramu, a přitom svou tvorbu rozhodně nijak neflinká jako řada jiných umělců, kteří se ukolébáni pozorností proměnili v hybridní tvůrce – influencery a v touze po konstantním vykazování čísel hrnou ven pod tlakem kde co. Což platí nejen pro muziku, ale i pro literaturu či výtvarné umění.

Karin Ann není ten případ, k potvrzení stačí pustit si klip k a stranger with my face. Ambiciózní pojetí, kdy se s dramatickou předehrou začne rozvíjet soft detektivka v duchu zlaté éry Hollywoodu, se jen tak nevidí. Poctivost produkce podtrhuje i dotažená výprava, samozřejmě v rámci možností rozpočtu klipu. Výsledkem je hudební video, které snadno přijme i zahraniční divák / posluchač, protože tohle jsou přesně ty výpravné klipy, na kterých kdysi hudební televize postavily svůj byznys. Dodávaly divákovi nejen hudbu a pohyblivé obrázky, ale i jakousi nadstavbu, příběhový přesah. Podobně výpravné klipy se točily už v osmdesátkách, takže Karin Ann a její tým vlastně nepředvedli nic nového. Ale předvedli dotaženou produkci, na kterou si jen tak někdo netroufne, a výsledkem je přesně ta zmíněná nadhodnota: kvalitní singl nedoprovází jen obyčejné pohyblivé obrázky, ale nabízí příběhový přesah. A jak se ukáže na konci, tahle ambice evidentně nekončí.

Přejme Karin Ann, ať tuhle kvalitu udrží. Protože je sympatické vidět, že do toho jde někdo takhle naplno navzdory faktu, že jeho žánr nevyprodává velké sály. Ale co není, zrovna v případě Karin Ann klidně může být.

 

Výpravný videoklip k písni a stranger with my face Karin Ann natočila v Praze s režisérskou dvojicí TUSK, která je podepsána i pod dalším filmově působícím klipem k singlu i fall from you. Ten byl natočen pro změnu v Los Angeles, kde následně získal i ocenění Los Angeles Film Award. „Řeknu to upřímně – hodně lokací jsme natáčeli nelegálně,“ vypráví Karin Ann pobaveně v aktuálním podcastu Headliner CZ při vzpomínce na jeho vznik.