Je z něho prachsprostý neonacista. Umělec Ye, dříve známý jako Kanye West, se znovu dostal na přední stránky světových médií. Z jiného důvodu, než by se u rappera hodilo. Články na internetu to označují jako antisemitské běsnění – série příspěvků na platformě X hovoří jasnou řečí. Rapper na síť mimo jiné napsal, že je nacista, miluje Hitlera a má „nadvládu nad svou ženou“.
Na sociální síti X se také vyjadřoval k jiné ostře sledované kauze. Podpořil hudebního magnáta a rappera Diddyho. Napsal: „osvoboďte Puffa“. Ten je momentálně ve vazební věznici a čeká na začátek svého soudního procesu, který se uskuteční pátého května. O jeho případu jsme psali mimo jiné zde.
Westovo chování eskalovalo, když prodával trička se svastikou – což ostatně nazval „svým největším aktem performančního umění“. Trika nabízel pod kódem HH-01, který pravděpodobně odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler... Kdyby náhodou byl někdo na pochybách, co tím chtěl umělec říct.
V tento moment museli i poslední nejzarytější fanoušci Kanyeho Westa pochopit, že je situace opravdu vážná. Toto byl hmatatelný krok (i komerční – trička se prodávala za 20 dolarů), který hovořil jasnou řečí: Kanye West je neonacista. Reakce světa proto byla odpovídající.
Toto není poprvé, co se Kanye West na sociálních sítích vyjadřoval nepokrytě antisemitsky. V roce 2022 napsal na Twitter (dnes X), že „na Židy půjde death con 3“. Temná slovní hříčka odkazující na DEFCON, neboli stav obranné připravenosti amerických ozbrojených sil. Tato míra připravenosti byla vyhlášena například po útocích na dvojčata 11. září 2001.
Za tweety v roce 2022 s ním značka Adidas rozvázala spolupráci a nazvala jeho chování „neakceptovatelným, nenávistným a nebezpečným.” Za své chování se poté West na Twitteru omluvil. A to v hebrejštině.
Vzbuďte se, pane Weste!
Každá akce má svou reakci, a ta se nevyhnula Westovi ani nyní v roce 2025. Firma Shopify, přes kterou West prodával svou módní značku Yeezy, zablokovala její prodej na své platformě. Podle vyjádření firmy Kanye „porušil pravidla platformy.”
Příspěvky na sociální síti X v kombinaci s tímto kusem oblečení znamenaly také ukončení Westova působení pod křídly talentové agentury 33 & West.
Jedna z žen, která v minulosti pracovala ve Westově firmě, na něj rovněž podala žalobu. Tvrdí, že její pracovní poměr byl ukončen neoprávněně, a že čelila diskriminaci na základě pohlaví a náboženství.
Jestli něco Kanye West vždy byl, tak kontroverzní. I před nynější salvou urážlivých příspěvků na platformě X, se dostal do hledáčku snad všech bulvárních deníků na světě. Mohl za to výběr outfitu Westovy manželky – Biancy Censory – na posledním udílení cen Grammy.
Kanye West se dostal i do širokého povědomí lidí, kteří neposlouchají jeho hudbu. Mimo jidé díky své módní značce Yeezy. Dlouhodobá spolupráce s Adidasem od roku 2015 dala vzniknout ikonickému modelu bot Yeezy Boost 350, který se stal módním fenoménem. Ve své době se tyto tenisky přeprodávaly za desetitisíce korun.
Ale Kanye West není jen zdrojem internetových memů a bizarních výroků. Je to i držitel 24 cen Grammy a jeden z největších interpretů současného hip hopu. Jeho desku My Beautiful Dark Twisted Fantasy vybrala streamovací platforma Apple Music jako 26. nejlepší desku historie. West vydal v průběhu své kariéry mimo jiné 10 sólových alb a na 4 dalších spolupracoval s jinými umělci. Očekává se, že tento rok má vydat další album s názvem Bully.
Recenze? Možná. Respekt? Už ne
Někdo by mohl namítnout, že pro mě, jako pro hudebního publicistu, by měl být osobní život umělce jedno – jde přece hlavně o hudbu. Veřejné vystupování Kanyeho Westa je ale za pomyslnou hranicí chápání a jakéhokoliv respektu.
Ačkoliv mohu mít pořád rád jeho ranou tvorbu, jeho nové desky už pro mě ani hudebně nedosahují takové kvality. Přijde-li s novou tvorbou, možná ji i zrecenzuji. Především pro mě ale už navždy bude v první řadě člověkem, který se veřejně označuje za nacistu.
Zná současný svět svou historii? Žijeme v době, kdy je nejbohatší člověk světa a americký ministr pro efektivitu Elon Musk obviněn z hajlování na prezidentské inauguraci. Sám Kanye se k jeho situaci vyjádřil. Na platformě X napsal, že mu prý Musk „na inauguraci ukradl jeho nacistický swag.“
Konstatovat, že se Kanye West zbláznil, by byl jen prostý eufemismus. V průběhu let se stal výraznou osobností: rapovou hvězdou, pop kulturní ikonou, neúspěšným kandidátem na amerického prezidenta... A nyní je prachsprostým neonacistou. Může se ospravedlňovat „společenským experimentem“ jak chce. Závěrem rád položím otázku: Opravdu budeme brát vážně někoho, kdo napsal, že mu lidé mají říkat Yaydolf Yitler?