Obrázek k článku Glosa: Marketing nebo očista? Kanye West znovu točí s násilníkem Mansonem
| Kristina Kratochvilová | Foto: Andreas Lawen, Jason Persse (Wikimedia Commons, CC BY 2.0)

Glosa: Marketing nebo očista? Kanye West znovu točí s násilníkem Mansonem

Přibližně před rokem otřásly hudebním světem zprávy o sexuálním a psychickém zneužívání žen zpěvákem Marilynem Mansonem. Kanye West nyní s hudebníkem, jehož kariéra se zdála odepsaná, pracuje na svém novém albu.

Během pouhých pár dnů poté, co se objevily první zprávy o Mansonovo chování vůči ženám, bylo jasné, že tahle bouře obvinění se jen tak nepřežene. Zvyšující se počet svědků a výpovědí o nevhodném hudebníkově chování postupně zatloukával hřebíčky do rakve dřívější nedotknutelné slávy. Tak tomu bylo, dokud se po Mansonově boku neobjevil raper Kanye West.

Kanye, v současnosti oficiálně přejmenovaný na Ye, pozval obviněného zpěváka na pódium během poslechovek svého nového alba a přizval si ho i k nahrávání tracku Jail pt. 2. Návrat násilníka do světel reflektorů vyvolal nesouhlasné reakce z celého světa.

Kontroverze se raperovi přesto vyplatila. V době vydání alba DONDA bylo v hitparádě TOP 25 celosvětově nejúspěšnějších hitů na platformě Apple Music dvacet čtyři z nové Kanyeho desky. První příčky hitparád obsazoval ve 152 zemích světa. Na Spotify se stal Ye a DONDA nejposlouchanějším hudebníkem a nejstreamovanějším albem roku 2021 během jediného dne. Westova druhá poslechová akce, která se konala na začátku srpna v Atlantě, byla dosud největším živým přenosem v historii Apple Music a sledovalo ji víc než 5.4 milionů diváků.

Kanye West momentálně pracuje na pokračování úspěšného alba. DONDA 2 by měla spatřit světlo světa v druhé polovině února. Hudební producent Digital Nas, který se na práci na novém albu podílí, informoval americký hudební časopis Rolling Stone, že ve studiu spolu s raperem na chystané desce intenzivně pracuje právě Marilyn Manson. Dle svých slov je Manson ve studiu s Westem každý den. West, který sám sebe už dříve tituloval černým Ježíšem, se tak staví do role toho, kdo chce v polarizované společnosti "dávat druhou šanci k očištění". 

Na poslední desce hrála násilníkova přítomnost minimálně v americké společnosti Westovi do karet lépe než nejdražší marketingová kampaň. Je otázkou, jestli se mu podaří těžit z jedné kontroverze stejně silně dvakrát po sobě, nebo raperova zoufalá touha po pozornosti nebude ukojena a přijde s něčím ještě horším, než snaha o rehabilitaci chlápka, který za sebou podle všeho nechal několik psychicky rozložených dívek. 

Přečtěte si i článek Kristiny Kratochvilové Cancel Culture: Kdo koho skutečně zrušil? Pojednává v něm i o obviněních vůči Mansonovi a jeho předchozí spolupráci s Westem.